Tag: Kurierowe rozmowy przy kawie

O „słodkim Lwowie” w Krakowie Za chwilę będziemy rozmawiać przy kawie w Krakowie. Anna Kozłowska-Ryś i Anna Gordijewska
Historia, Rozmaitości

O „słodkim Lwowie” w Krakowie

Rozmowa jedenasta Anny Gordijewskiej z Anną Kozłowską-Ryś, historykiem sztuki, filologiem, autorką książek o Kresach. Tym razem spotkałyśmy się z moją rozmówczynią  w Krakowie. A dokąd mogłyśmy się udać? Oczywiście na kolejne pogaduszki przy kawie – to tylko do kawiarni . Nam nie tylko towarzyszył, ale uwiecznił na zdjęciach nasze spotkanie przemiły mąż pani Ani – […]

Rodzinny dagerotyp Wakacje w Grado, archiwum rodziny Tołłoczków
Historia

Rodzinny dagerotyp

Rozmowa Anny Gordijewskiej z Anną Kozowską-Ryś, historykiem sztuki, filologiem, autorką książek o Kresach. Właśnie ukazała się Pani nowa książka „Rodzinny dagerotyp”. Czy znów poprowadzi Pani Czytelników do dawnego Lwowa? Tak, oczywiście, chociaż nie tylko do Lwowa. „Rodzinny dagerotyp” to opowieść o pewnej lwowskiej rodzinie, która wywodziła się z Kowieńszczyzny, tak więc siłą rzeczy kilka obszernych […]

Słodko-gorzka czekolada – Höflingerowie Reklama fabryki Jana Höflingera, archiwum rodzinne
Historia

Słodko-gorzka czekolada – Höflingerowie

Rozmowa dziewiąta Anny Gordijewskiej z Anną Kozłowską-Ryś, historykiem sztuki, filologiem, tłumaczem, autorką książek „Lwów na słodko i… półwytrawnie” ,„Sekrety kresowych kuferków”. Pani Anno, podczas naszej ostatniej rozmowy 12 marca radosnym głosem Pani powiedziała: „Jest!”. Czyli mamy trzecią książkę, która wyszła spod Pani pióra, świeżą bułeczkę „Słodko-gorzka czekolada – Höflingerowie”. Dlaczego nowa Pani książka jest o […]

O lwowskich zabawach karnawałowych Bal karnawałowy w styczniu 1930 r. Pośrodku (ósma z prawej strony) siedzi Krystyna Höflingerówna, finalistka Miss Polonia 1930; w pierwszym stojącym rzędzie ósmy z lewej strony stoi Tadeusz Höflinger, wiceprezes Izby Przemysłowo-Handlowej, właściciel fabryki cukrów i czekolady, zbiory prywatne A. Tołłoczko-Musiał
Historia

O lwowskich zabawach karnawałowych

Rozmowa dziewiąta Anny Gordijewskiej z Anną Kozłowską-Ryś, historykiem sztuki, filologiem, tłumaczem, autorką książek „Lwów na słodko i… półwytrawnie” i „Sekrety kresowych kuferków” oraz mającej się ukazać niebawem nowej, zatytułowanej „Słodko-gorzka czekolada – Höflingerowie”.

Sekrety kresowych kuferków Bal Prasy we Lwowie w salach Kasyna i Koła Literacko-Artystycznego w lutym 1929 r. Wśród gości Tadeusz Höflinger (fot. własność rodziny Tołłoczko)
Historia

Sekrety kresowych kuferków

Rozmowa ósma Anny Gordijewskiej z Anną Kozłowską-Ryś, historykiem sztuki, filologiem, tłumaczem, autorką książek „Lwów na słodko i… półwytrawnie” oraz wydanej w ubiegłym roku „Sekrety kresowych kuferków”. Są to opowieści o przedmiotach, ludziach i mieście. „Punkt wyjścia każdej stanowi przedmiot przywieziony w tytułowym kuferku z Kresów. Kuferków już nie ma, ale pozostały przedmioty, jak fragmenty wspomnień… […]

Czekoladowy Lwów Opakowanie czekolady firmy „Jan Höflinger” (zbiory rodzinne Anny Kozłowskiej-Ryś)
Historia

Czekoladowy Lwów

Rozmowa siódma Anny Gordijewskiej z Anną Kozłowską-Ryś, historykiem sztuki, filologiem, tłumaczem, autorką książki „Lwów na słodko i… półwytrawnie” oraz „Sekretów kresowych kuferków”.

Jak to na Wielkanoc we Lwowi bywało 1. „Święcone” – obraz namalowany przez Bronisławę Rychter-Janowską specjalnie dla „Światowida”, 1935 r.
Historia

Jak to na Wielkanoc we Lwowi bywało

Rozmowa szósta Anny Gordijewskiej z Anną Kozłowską-Ryś, historykiem sztuki, filologiem, tłumaczem, autorką książek „Lwów na słodko i… półwytrawnie” oraz nowo wydanych „Sekretów kresowych kuferków”.

Boże Narodzenie w dawnym „słodkim” Lwowie Witryna cukierni L. Zalewskiego przy ul. Akademickiej 10 (zbiory Wł. Zalewski)
Historia

Boże Narodzenie w dawnym „słodkim” Lwowie

Rozmowa piąta Anny Gordijewskiej z Anną Kozłowską-Ryś, historykiem sztuki, filologiem, tłumaczem, autorką książki „Lwów na słodko i… półwytrawnie”.

Srebrny kieliszek lwowskich Grossmannów Pocztówka reklamowa cukierni Józefa Brzeziny w Krakowie, dawniej Rudolfa Grossmanna (wł. A. Kozłowska-Ryś)
Historia

Srebrny kieliszek lwowskich Grossmannów

Z Anną Kozłowską-Ryś – historykiem sztuki, filologiem języka polskiego, autorką wydanej 2018 roku pozycji wydawniczej – „Lwów na słodko i… półwytrawnie” – rozmawiała Anna Gordijewska.

X