Pod koniec marca we lwowskiej kurii metropolitalnej została otwarta wystawa „Kościół Świętej Trójcy w Sieniawie-Sokołówce. Kontynuacja”. Pierwszą część wystawy eksponowano tam w maju – sierpniu 2018.
Niedziela Palmowa
14 kwietnia w uroczystość Niedzieli Palmowej we lwowskich parafiach i odbyły się procesje i poświęcenie palm wielkanocnych.
Poświęcenie kościoła w Brzuchowicach
Tegoroczne święta Wielkanocne parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Brzuchowicach koło Lwowa będzie obchodzić w nowym kościele.
Wielkanocna paczka dla Rodaka ze Lwowa
Około 3,5 tysiąca ton żywności i środków higienicznych udało się zebrać mieszkańcom Wrocławia w ramach akcji charytatywnej „Wielkanocna paczka dla Rodaka ze Lwowa”.
Majówka z Kubą Kozłowskim nad Świcą
Tomasz Kuba Kozłowski, autor cyklu i koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią, odwiedził Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) z prezentacją pt. „Majówka nad Świcą. Od Bolechowa i Doliny do Wygody i Przełęczy Wyszkowskiej”.
Lwowskie wspomnienia 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej
Wieczorem 10 kwietnia w Bazylice Metropolitalnej we Lwowie biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa przewodniczył mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.
Prezentacja przewodnika o żydowskim Lwowie
W bibliotece lwowskiego uniwersytetu odbyła się prezentacja ukraińskojęzycznego przewodnika „Cienie żydowskiego miasta. Przewodnik po Lwowie” prof. Andrija Kozyckiego, ukraińskiego historyka i redaktora encyklopedii o Lwowie.
10 lat „Monitora Wołyńskiego”
Swoje pierwsze dziesięciolecie nasza najbliższa polska gazeta pobratymcza na Ukrainie – „Monitor Wołyński” – obchodziła w sposób praktyczny. W ciągu dwóch dni, 4–5 kwietnia, w sali konferencyjnej hotelu „Ukraina” w Łucku zorganizowano szkolenia pt. „Problematyka, zasady i tryb tworzenia kontentu medialnego” dla liderów organizacji polskich Łuckiego Okręgu Konsularnego RP, który jest położony na terenie trzech […]
Konferencja młodych historyków
Po raz ósmy w Szkole nr 10 im. św. Marii Magdaleny odbyła się Konferencja Młodych Historyków, w tym roku poświęcona 450-leciu podpisania Unii Lubelskiej.
Na Ukrainie odbył się II etap III Olimpiady Historii Polski
Pierwszy egzamin w ramach komisji kijowsko – żytomierskiej odbył się 27 marca w Odessie. Kolejne miały miejsce we Lwowie, Chmielnickim, Kijowie, a na końcu w Żytomierzu.
