Majówka z Kubą Kozłowskim nad Świcą

Tomasz Kuba Kozłowski, autor cyklu i koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią, odwiedził Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) z prezentacją pt. „Majówka nad Świcą. Od Bolechowa i Doliny do Wygody i Przełęczy Wyszkowskiej”.

Podczas spotkania gość opowiedział o urokliwej dolinie rzeki Świcy oraz miasteczkach dawnego województwa stanisławowskiego – Bolechowie i Dolinie (obecnie obwód iwanofrankiski), o Przełęcz Wyszkowską w latach 1914–1915, pogranicze Bieszczad i Gorganów.

– Kuba Kozłowski swoją prezentacją urzekł nas po raz kolejny. Poprzez prezentację tych miejsc zachęcił nas do tego, aby zbliżające się święta majowe spędzić właśnie w pięknych terenach Przełęczy Wyszkowskiej, doliny rzek Mizunki czy Świcy – powiedziała Maria Ośidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

{youtube}7GKM4IsClI0{/youtube}

Koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa, Kuba Kozłowski, opowiedział, że zainteresowanie tematami Wschodu zaczęło się od prezentów dla swojej mamy.

– Najpierw zbierałem pamiątki, materiały, książki dla mojej mamy. Żadne kwiatki, czekoladki, inne rzeczy jej tak nie cieszyły jak jakaś pocztówka, zdjęcie czy obrazek. Ponieważ sam mam duszę kolekcjonera, więc zacząłem zbierać, czytać i dowiadywać się – powiedział Kuba Kozłowski.

Miłośnik kresów zaznaczył, że ok. 80 osób, kilka pokoleń z jego rodziny, mieszkało na tutejszych terenach.

– Prawie cała moja rodzina pochodzi z Kresów. Mama, tato, babcia i jej siostry urodzili się we Lwowie. Pradziadek był sekretarzem senatu Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Dziadkowie mieszkali przed wojną w Komarnie w Jaworowie. W Stanisławowie jeden z braci mojego dziadka był dyrektorem banku. Jak policzyłem, to 60–80 osób z rodziny w różnych miejscach tutaj żyło – dodał autor prezentacji.

Konsul RP we Lwowie Rafał Kocot zaznaczył, że to wydarzenie koresponduje doskonale z inicjatywą Konsulatu Generalnego RP we Lwowie we współpracy z LKS „Pogoń” i CKPiDE.

– Od trzech lat jeździmy w góry, pływamy kajakami, nawiązując do tradycji turystycznych na Ziemi Lwowskiej, Stanisławowskiej i w Karpatach Wschodnich. Już pierwszego maja rozpoczynamy tegoroczny sezon górski, właśnie na Przełęczy Wyszkowskiej, u źródeł Świcy i będziemy chcieli zdobyć Gorgany Wyszkowskie – dodał dyplomata.

Kuba Kozłowski spotkał się z mieszkańcami i gośćmi Stanisławowa 11 kwietnia. Wydarzenie zostało organizowane przez CKPiDE we współpracy z Domem Spotkań z Historią – instytucją kultury m. st. Warszawy.

Projekt został współfinansowany ze środków Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie.

Karina Wysoczańska

Fot. Leon Tyszczenko

{gallery}gallery/2019/kuba_kozlowski_w_ckpide{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X