Druga wystawa o kościele Świętej Trójcy w Sieniawie-Sokołówce

Pod koniec marca we lwowskiej kurii metropolitalnej została otwarta wystawa „Kościół Świętej Trójcy w Sieniawie-Sokołówce. Kontynuacja”. Pierwszą część wystawy eksponowano tam w maju – sierpniu 2018.

– Są to poplenerowe prace artystyczne studentów Lwowskiego Kolegium Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza i Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki – powiedziała dla Kuriera Galicyjskiego Anna Korżewa, wykładowczyni uczelni oraz prezes organizacji społecznej „ContrForce”, która troszczy się o zachowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego. – Od 2015 roku pragniemy zwrócić uwagę społeczności oraz władz miejscowych na opłakany stan zespołu kościoła Świętej Trójcy w Sokołówce (do połowy XVI wieku miejscowość nazywała się Sieniawa) w obwodzie lwowskim.

Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2019/sieniawa_wystawa{/gallery}

Zdaniem badaczki sztuki, zbudowana pod koniec XVI wieku świątynia w Sokołówce należy do kościołów obronnych. Podobnych obiektów sakralnych na terenach Ukrainy pozostało zaledwie kilka, zwłaszcza tych z częściowo zachowaną infrastrukturą obronną. Po II wojnie światowej, po opuszczeniu tej miejscowości przez Polaków, kościół w Sokołówce był nieczynny i popadł w ruinę. Ze smutkiem parzyli na to podróżujący, ponieważ kościół stoi blisko drogi ze Lwowa do Rohatyna przez Bóbrkę. Z inicjatywy organizacji „ContrForce” entuzjaści ze Lwowa posprzątali teren oraz rozpoczęli prace konserwatorskie, które zostały sfinansowane przez arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego i Caritas Spes archidiecezji lwowskiej. Między innymi w 2017 roku wymieniono zrujnowany dach wieży kościoła na dach z blachodachówki. Podczas tych prac odrestaurowano również kuty krzyż, prawdopodobnie z XVIII wieku. Podczas wyjazdów do Sokołówki entuzjaści ze Lwowa sprzątali tam teren, a studenci Lwowskiego Kolegium Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza szkicowali też kościół Świętej Trójcy.

– Każdy z nas jest w stanie zmienić rzeczywistość dla przyszłych pokoleń, również przedłużyć życie kompleksu obronnego kościoła Świętej Trójcy w Sieniawie-Sokołówce. Nie bądźmy obojętni i pamiętajmy, że w ten sposób tworzymy historię! – zaznaczyła Anna Korżewa.

Wystawa w kurii metropolitalnej będzie czynna do 23 maja.

Konstanty Czawaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X