Poświęcenie kościoła w Brzuchowicach

Tegoroczne święta Wielkanocne parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Brzuchowicach koło Lwowa będzie obchodzić w nowym kościele.

Wieczorem 13 kwietnia arcybiskup Mieczysław Mokrzycki dokonał poświęcenia świątyni. W uroczystości uczestniczyło duchowieństwo katolickie trzech obrządków – łacińskiego, bizantyjskiego i ormiańskiego oraz Kościoła Prawosławnego Ukrainy. Byli obecni również przedstawiciele władz lokalnych.

– Od wielu lat wspólnota Kościoła lwowskiego podejmowała starania o budowę nowej świątyni w Brzuchowicach – powiedział w homilii lwowski metropolita. – Z różnych stron słyszeliśmy o potrzebie budowania kościoła, w którym wierni mogliby praktykować swoją wiarę. Te pragnienia nie były tylko sentymentalnym powracaniem do przeszłości, do wspomnień, lecz potrzebą serca. Parafia w Brzuchowicach ma swoją długą historię, a obecność Kościoła łacińskiego od wieków wpisywała się w kształtowanie religijnego oblicza tej ziemi, o czym świadczy dawny kościół parafialny, dzisiaj użytkowany przez wspólnotę greckokatolicką. Wobec takich faktów nie można było być głuchym na prośby i oczekiwania wiernych, którym dzisiaj jesteśmy wdzięczni za to ich wołanie, bo to ono skłoniło nas do erygowania parafii i powierzenie jej pod duchową opiekę wspólnocie księży pallotynów.

Arcybiskup wyjaśnił, że z powodu braku kościoła parafialnego w Brzuchowicach tymczasową jego rolę spełniała tam kaplica Seminarium Duchownego. Jak się szybko okazało, takie rozwiązanie było niewystarczające i nie zaspokajało duchowych potrzeb wspólnoty. Dlatego rozpoczęto poszukiwania miejsca pod nowy kościół, które zakończyły się sukcesem.

– Myślę, że wielu z nas, obecnych na poświęceniu krzyża i placu pod budowę, stawiało sobie pytanie – kiedy powstanie tutaj kościół? – mówił dalej arcybiskup Mokrzycki. – I oto mamy odpowiedź, a jest nią to pierwsze poświęcenie, w którym uczestniczymy. Jest ono radością dla całej wspólnoty Kościoła, a szczególnie dla brzuchowickiej parafii. Nowa świątynia wpisuje się w piękną panoramę tego miejsca. Stojący na wzgórzu kościół i jego wieża przemawiają, że Bóg jest pośród swego ludu i czeka na tych, co są utrudzeni i obciążeni, aby ich pocieszyć i podnieść na duchu.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki złożył podziękowania księżom pallotynom oraz wszystkim ofiarodawcom z Ukrainy i Polski za wspieranie budowy kościoła w Brzuchowicach.

– Wypełniła się moja obietnica – powiedziała dla Kuriera Galicyjskiego Maria Klimkowska. – Kiedyś, jeszcze w 1997 roku, obiecałam św. Teresie, że jeśli będzie to wolą Bożą, będę prosić, ażeby była tu parafia pod wezwaniem św. Teresy. I tak szybko to poszło, że jest już kościół prawie gotowy. Pochodzę z Pnikuta koło Mościsk, a już ponad 20 lat w Brzuchowicach mieszkam i pracuję.

Ks. Piotr Worwa SAC powiedział, że teraz codziennie w kościele parafialnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Brzuchowicach pallotyni będą sprawować Mszę św.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2019/brzuchowice_kosciol{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X