Ukraina jak panna na wydaniu

Ukraina jak panna na wydaniu

Poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski (Fot. Kinga Kalinowska)Jacek Emil Saryusz-Wolski (ur. 19 września 1948 w Łodzi) – polski polityk, od 2004 deputowany do Parlamentu Europejskiego, doktor nauk ekonomicznych.

W 1991 został pierwszym pełnomocnikiem Polski ds. integracji europejskiej i pomocy zagranicznej po stworzeniu tego urzędu przez premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego. Funkcję tę pełnił do 1996 mimo częstych zmian rządów i większości parlamentarnych. Do pracy rządowej powrócił w 2000, kiedy premier Jerzy Buzek mianował go sekretarzem Komitetu Integracji Europejskiej. Pełniąc tę funkcję, brał udział w negocjacjach podczas szczytu w Nicei w grudniu 2000.

13 czerwca 2004 został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego. W 2006 został wybrany na wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. W 2007 objął stanowisko przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego. W wyborach w 2009 skutecznie ubiegał się o reelekcję. Jest dyrektorem Instytutu Unii Europejskiej w Collegium Civitas, członkiem Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, wykładowcą Collegium Civitas w Warszawie. Wchodzi w skład Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

 

Przeczytaj także:

Ukraina – próba diagnozy

 

Na Ukrainie polityka to biznes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X