20-lecie polskiego towarzystwa w Złoczowie

20-lecie polskiego towarzystwa w Złoczowie

Zespół „Przyjacielskie Koło” (Fot. Julia Łokietko)Najważniejszym naszym skarbem są ludzie. Dużo zawdzięczamy rodzinom Janiszewskich, Korniakowskich, Bidnych, Kaspruków, Goliczewskich, Zwaryczów, Semieniuków, Łabuńskich, Muryn i wiele innym. Od ponad 10 lat przy Towarzystwie działają dwa stałe zespoły – starszy „Przyjacielskie Koło” oraz dziecięcy „Bijące Serduszka”. Kierownikiem artystycznym obu zespołów jest Luba Muryn, nauczycielka muzyki w szkole średniej w wiosce Czerwone. Dzięki wsparciu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” nasze zespoły mają możliwość występowania we własnych strojach regionalnych i koncertowania w kraju.

 

Bardzo dumni jesteśmy również z tego, że udało nam się wykształcić przy Towarzystwie aktywną społecznie polską młodzież, a więc nie martwimy się o przyszłość TKPZZ. Chciałabym tu wyjątkowo podkreślić zaangażowanie Julii Demczuk i Witalija Cityńskiego. Nasza organizacja szczyci się dobrą współpracą z duchowieństwem i każde święto rozpoczynamy od uroczystej Mszy św. w złoczowskim kościele. Bardzo miło układa nam się współpraca z aktualnym proboszczem ks. Michałem Hołdowiczem. W TKPZZ mamy stały podział władzy prezes – proboszcz – nauczyciel (śmieje się – red.).


Nasza Klasa
Połowę dzierżawionych pomieszczeń zajmuje Sobotnia Szkoła Polskiej Mniejszości Narodowej w Złoczowie. Została zarejestrowana jako samodzielna jednostka prawna w 1998 r. Posiada swój statut, świadectwo, numer statystyczny i kierownictwo. Nie było łatwo, ponieważ musieliśmy udowodnić jej ogromne znaczenie dla polskiej społeczności miasta. Stowarzyszenie „Rodzin i Przyjaciół Ziemi Złoczowskiej” uważało, że wystarczy prowadzić zajęcia fakultatywne z języka polskiego przy ukraińskiej szkole nr 3. Udało się nam obalić ten pomysł. Napisaliśmy do marszałka senatu RP prof. dr hab. Alicji Grześkowiak oraz prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Andrzeja Stelmachowskiego. W obronie polskiej szkoły wystąpili również prezes ZG TKPZL Emil Legowicz oraz kierownik wydziału oświaty Złoczowskiej Rejonowej Administracji Państwowej Zuzanna Syniawska. W wyposażeniu szkoły bardzo pomogły panie Naczelnik Wydziału Współpracy z Polonią MEN Elżbieta Bober, ekspert MEN Irena Staroń oraz wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólne Korzenie” w Lublinie Anna Litkowiec. Szkoła jest wspomagana finansowo przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Obecnie w naszej szkole, według programu sześcioklasowego, uczy się ponad 100. uczniów. Prowadzimy też kurs dla dorosłych. Staramy się zapraszać do nas do pracy nauczycieli z Polski. Pochwalę się, że część artystyczną obchodów XX-lecia przygotowała Bożena Majewska, która przedtem pracowała jako dyrektor szkoły w Hrubieszowie. Co roku nasi uczniowie mają okazję spędzać wakacje w Polsce. W ciągu 10 lat Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski zapraszało je do Krakowa a w tym roku zwiedziły Wrocław. Dobrze układa się współpraca również ze Szkołą Podstawową nr 105 w Świdnicy. Smuci nas jednak to, że partnerzy miasta z Polski nie utrzymują z nami żadnych kontaktów. Dziwi nas to ponieważ nigdy nikogo o nic nie prosiliśmy, a chętnie podjęlibyśmy z nimi współpracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X