XIII Rajd Katyński

XIII Rajd Katyński

8 września XIII uczestnicy Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego dotarli do Lwowa. – Rajd Katyński rozpoczął się 24 sierpnia w Warszawie i przebiegał przez Litwę, Białoruś, Ukrainę – opowiada Wiktor Węgrzyn, inicjator rajdu i jego komandor. – Przez trzy tygodnie motocykliści pokonają ok. 7,5 tys. kilometrów.

Po złożeniu wieńców w miejscach ważnych dla Polaków, motocykliści przybyli na modlitwę do katedry lwowskiej. Uczestników rajdu powitał ks. prałat Jan Nikiel.

 

– To także dzięki im prawda o Katyniu i wszystkich innych zbrodniach okresu stalinowskiego jest poznawana” – mówił w homilii proboszcz katedry lwowskiej. – Dzięki wam dotykamy historii. Przyjeżdżając do Lwowa, przywozicie ze sobą cały bagaż przeszłości, ale wieziecie także przyszłość, bo ona znajduje się w naszych rękach.

Rajd Katyński we Lwowie, 2013 r. (Fot. Konstanty Czawaga)– Przyjeżdżamy do was ze wschodu – powiedział po zakończeniu liturgii ks. Marek Doszko, kapelan rajdu. – Z tych miejsc, w których spotkaliśmy naszych bohaterów pogrzebanych w Katyniu, Miednoje, Kuropatach i Bykowni. Spotkaliśmy tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę. Przyjeżdżamy niosąc ich w swoich sercach, chcąc się z wami dzielić ich bohaterstwem i miłością do Ojczyzny. Ale jesteśmy tutaj także po to, aby od was uczyć się miłości do Polski. Dlatego jestem ogromnie wdzięczny za to, że w tej świątyni możemy uczestniczyć w Eucharystii.

Ks. Marek Doszko opowiadał o tym, że rajd często zaczynał się albo dobiegał końca we Lwowie. – A w tym roku jest inaczej –mówił kapelan. – Stąd ruszamy pod Wiedeń. Tak jak 330 lat temu król Jan III Sobieski tu Bernardyn brat Damian (Fot. Konstanty Czawaga)koncentrował rycerstwo po to, aby stanąć w walce przeciwko islamowi, przeciwko Turkom. I odparł tę nawałę. My jedziemy tam, aby pod Wiedniem 12 września, w 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej, pod Kahlenbergiem rozbić namioty. Aby w ten sposób zaświadczyć o tym, że wartości, które znajdujemy w ewangelii naszego pana Jezusa Chrystusa, są wartościami na których chcemy budować nasze życie. Niech za to Bóg w łaskawości swojej da nam dość odwagi i siły, abyśmy przeciwstawiali się temu wszystkiemu co zagraża naszej jedności – zaznaczył kapelan XIII Rajdu Katyńskiego.

 

Po drodze do Lwowa motocykliści uczcili pamięć mieszkańców polskiej wsi Huta Pieniacka. W sobotę, 7 września, uczestnicy Rajdu wraz z członkami Stowarzyszenia Huta Pieniacka porządkowali kwaterę wojskową na cmentarzu w Brodach.

Bernardyn brat Damian już po raz ósmy uczestniczy w Motocyklowym Rajdzie Katyńskim. – Jest to też pielgrzymka, bo rajd ma charakter patriotyczny, wymiar religijny i charytatywny. Pomagamy też wielu rodakom – powiedział. – Jadą z nami furgony załadowane darami. Są to książki, odzież, zabawki dla dzieci. Nie tylko dla Polaków. Będąc w Katyniu, Smoleńsku odwiedzamy sierocińce rosyjskie, gdzie też dajemy prezenty. Jest to mile widziane przez miejscową ludność, są to bardzo wzruszające spotkania. Wiadomo, że motocykliści to są różni ludzie, ale ci – wiedzą po co jadą, czego oczekują.

Po mszy św. motocykliści spotkali się z lwowskimi Polakami. Pod pomnikiem Adama Mickiewicza złożyli wieniec i zachęcali lwowiaków do wspólnego śpiewania polskich piosenek.

Pod tablicą „Dziadka” w Winnicy (Fot. archiwum Stowarzyszenia „Świetlica Polska”)Uczestnicy Rajdu Katyńskiego zatrzymali się w Winnicy. Monika Białoszycka, 9 lat Stowarzyszenie „Świetlica Polska”
Miło nam, że mogliśmy powitać zmęczonych długą trasą rodaków. Nawet słońce wyszło nad Winnicą specjalnie by powitać uczestników XIII Rajdu Katyńskiego. Spotykamy się jak starzy dobrzy przyjaciele, z uściskami i uśmiechem.

Po złożeniu wieńców od uczestników Rajdu, Konsulatu RP w Winnicy i władz miasta pod tablicą „Dziadka” i zapaleniu zniczy, krótkim przemówieniu Jana Glinczewskiego i komandora Rajdu Wiktora Węgrzyna, ruszyliśmy pod pomnik Jana Pawła II do kościoła kapucynów. Potem był czas na wspólne zdjęcia i nadeszła chwila pożegnania, a uczestnicy Rajdu ruszyli dalej.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 17 (189) 17 – 30 września 2013

 

Obejrzyj galerię:

XIII Rajd Katyński


Czytaj też:

Porządkowanie cmentarza wojskowego w Brodach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X