Dożynki 2013 w Krysowicach

Dożynki 2013 w Krysowicach

8 września br. w parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Krysowicach odbyły się dożynki archidiecezjalne. Mieszkańcy Krysowic i goście z sąsiednich parafii dziękowali Bogu za obfite plony.

Mszy św. przed sanktuarium maryjnym przewodniczył bp Leon Mały. Mszę odprawiono w intencji wszystkich rolników. Na zaproszenie proboszcza z Krysowic Pawła Antolaka na uroczystości przyjechał chór z Libiąża. Goście z okolicznych i odległych miejscowości przybyli licznie, aby wspólnie uczestniczyć w dziękczynnym święcie. Delegacje przywiozły pięknie dekorowane wieńce z plonów. Podczas kazania bp. Leon Mały zaakcentował ważną misję, jaką ma do spełnienia w swojej pracy rolnik. Po mszy św. uczestnicy wyruszyli w procesji dookoła sanktuarium. Część muzyczno-artystyczną otworzył zespół Koła Gospodyń Wiejskich „Krysowianie” piosenką „Boże z twoich rąk żyjemy, choć naszymi pracujemy”. Kolejno wystąpiły zespoły z Mościsk, Strzałkowic, Czyszek i Trzcieńca. W imieniu organizatorów przybyłych gości powitała prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Danuta Strogan.

Bp Leon Mały (Fot. Ewelina Bogaczyk)– Dziękujemy Stwórcy za to, że pozwala nam co roku cieszyć się plonami. Życzę, żeby te plony, które przynieśliście dzisiaj przed ołtarz służyły wam, waszym najbliższym. Żeby nigdy nie było głodu, nigdy nie było biedy, żeby zawsze można było się cieszyć tym, co ziemia wam ofiaruje – powiedział konsul RP we Lwowie Jacek Żur, który z całą rodziną przybył do Krysowic.

– Pragnę wyrazić ogromną radość z tego powodu, że mogę tu być wśród was. Tworzycie piękną wspólnotę Polaków na Ukrainie, cieszycie się z tego co robicie, a my cieszymy się wami. Dziękuję za to ogromne wzruszenie, które zawsze napawa podczas spotkań z wami – mówiła prezes FOPnU Emilia Chmielowa.

– Różnie bywało z pogodą w tym roku, ale zawsze jest tak, że Pan Bóg daje ludziom tyle ile potrzebują. Cieszę się, że w naszych wioskach mieszkają pracowici ludzie, którzy potrafią pracować i bawić się. Życzę żeby w kolejnych latach było nie gorzej niż w tym roku – powiedział wójt Krysowic Petro Zasadnyj.

Podczas spotkania wszyscy uczestnicy mogli spróbować pysznych kiełbasek i bigosu. Była też licytacja gąski i królika. A zebrane pieniądze zostały przekazane na budowę plebanii przy sanktuarium w Krysowicach.

Eugeniusz Sało


Obejrzyj galerię:

Dożynki w Krysowicach. 2013 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X