Alfons Kułakowski: „Stamtąd i stąd”

Alfons Kułakowski: „Stamtąd i stąd”

W Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie otwarto wystawę obrazów Alfonsa Kułakowskiego „Stamtąd i stąd”. Impreza zainaugurowała II Polsko-Ukraiński „Festiwal Partnerstwa”, który odbył się we wrześniu z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Alfons Kułakowski jest człowiekiem niezwykłym. W niewielkiej sali muzealnej, gdzie zebrali się goście, wyróżniał się swoją posturą, ale przede wszystkim skomplikowanym życiorysem. Urodził się w 1927 roku w Osiczynie koło Berdyczowa, w polskiej rodzinie. W 1930 roku wraz z całą rodziną został wysiedlony do północnej Syberii. Miał 17 lat gdy zdecydował się na ucieczkę z łagru na nieludzkiej ziemi. Osiadł w Kazachstanie i tam spędził dorosłe życie. W latach 1945-1952 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Ałma-Acie (Ałmaty) pod kierunkiem prof. Adama Czerkaskiego i Leonida Leontiewa. W latach 1952–1997 pracował na terenie Kazachstanu i Rosji. Jako artysta związany był z Fundacją Sztuki, pełnił funkcję rektora Szkoły Reklamy w Samarze. Wystawiał obrazy na prestiżowych wystawach. Czuł się Polakiem i marzył o powrocie do Polski, w której nigdy nie był. W 1997 roku mając 70 lat przeniósł się do kraju na stałe. Otrzymał polskie obywatelstwo i jako miejsce zamieszkania wybrał malowniczo położoną wieś Witoszewo w okolicach Iławy (woj. warmińsko-mazurskie).

W Polsce zdobył uznanie, wystawiał dzieła na wystawach w Krakowie, Warszawie, Poznaniu. W 2009 roku dotknęła go jeszcze jedna tragedia – w jego wiejskim domu wybuchł pożar. Zniszczył cały dorobek artysty: spłonęło około 6 tys. obrazów, biblioteka, zbiory prywatne, archiwum. Ale mistrz nie załamał się – nadal maluje i wystawia swoje dzieła. Alfons Kułakowski podkreśla, że pomaga mu wrodzony optymizm i wiara w przyszłość.

Na wystawie we Lwowie przedstawił 44 prace, które powstały w latach 2010–2013. Są to głównie pejzaże. Przyroda fascynuje malarza i dodaje natchnienia. Malarstwo Alfonsa Kułakowskiego jest tradycyjne, ale też zawiera elementy sztuki ludowej. W lekkiej stylizacji można dostrzec wpływy ekspresjonizmu i prymitywizmu, czy też kultury kazachskiej. Jaskrawe, gorące kolory, podkreślanie pewnego elementu krajobrazu – są to znaki charakterystyczne jego twórczości.

Obrazy Alfonsa Kułakowskiego są niezwykle optymistyczne. Sam mistrz podkreślał, że ważne jest przekazywanie radości i urody życia, pozytywne emocje i piękne krajobrazy. Stara się więc donieść do widza radość wspólnego bycia. „Pan Bóg obdarował mnie szlachetną i bardzo wrażliwą Mamusią. Mamusia podarowała mi optymistyczne nastawienie do świata. Niebo zesłało mi miłość i zachwyt nad przyrodą. Mróz, głód, tragiczne chwile – to tylko chwile. Przyroda – wielka, wieczna, boska” – taki wpis widnieje na stronie internetowej autora.

Fot. Jurij SmirnowWładze województwa Ziemi Warmińsko-Mazurskiej promują twórczość Alfonsa Kułakowskiego. Wystawa we Lwowie została zorganizowana pod patronatem KG RP we Lwowie, dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a także Lwowskiego Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Lwowskiego Miejskiego Pałacu Kultury im. Hnata Chotkewycza.

Obecna na wystawie wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Anna Wasilewska podkreśliła: „Współpraca łączy. Naród ukraiński jest też naszym narodem, bo w naszym regionie mieszka znaczna liczba ludności ukraińskiej, są szkoły i ukraińskie świątynie. Nikt nie pyta kim jesteś: Polakiem czy Ukraińcem. Żyjemy w zgodzie”. Dyrektor Muzeum Etnografii Roman Czmełyk podkreślił, że organizowany przez Konsulat Generalny RP we Lwowie Festiwal Partnerstwa ma znaczne perspektywy na wiele lat i może inicjować wiele interesujących projektów kulturalnych, etnograficznych i artystycznych. Podczas otwarcia obecni byli konsulowie Anna Kulikowska i Marcin Zieniewicz, przedstawiciel MSZ Ukrainy na Zachodniej Ukrainie Wiaczesław Wojnarowskyj.

Jurij Smirnow
Tekst ukazał się w nr 17 (189) 17 – 30 września 2013

 

Czytaj też:
II Polsko-Ukraiński „Festiwal Partnerstwa” we Lwowie

 

Festiwal Partnerstwa po raz drugi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X