Wojna i Polacy na Ukrainie

Wojna i Polacy na Ukrainie

Pod koniec 2022 roku ukazazało się wydanie specjalne „Nowego Kuriera Galicyjskiego” pod tytułem „Wojna. Relacje Polaków mieszkających na Ukrainie”. Są to reportaże z różnych terenów napadniętego kraju i rozmowy przeprowadzone przez naszych dziennikarzy od pierwszego dnia wojny.

W słowie wstępnym czytamy: „24 lutego 2022 roku to data, która na zawsze pozostanie w historii. Początek krwawej wojny na Ukrainie wywołanej bestialskim pełnoskalowym wtargnięciem Rosji na ukraińską ziemię. W czwartek nad ranem 24 lutego rosyjskie rakiety i bomby zaczęły spadać na ukraińskie miasta. Z kilku kierunków na Ukrainę wkroczyły kolumny wojskowe. Kreml planował, że w ciągu trzech dni przejmie kontrolę nad Kijowem. Ale nic z tego planu Putinowi nie wyszło. W kilka tygodni broniący swojej ziemi ukraińscy żołnierze obalili mit niezwyciężonej rosyjskiej armii”.

W katalogu ilustrowanym „Wojna. Relacje Polaków mieszkających na Ukrainie” są wybrane reportaże i rozmowy opowiadające o straszliwych zbrodniach wojennych dokonanych przez Rosjan na Ukrainie, ale też o ogromnej pomocy płynącej od pierwszych dni wojny z Polski. Każda publikacja jest oparta na świadectwach Polaków pozostałych m.in. w Kijowie, Zaporożu, Charkowie, Mikołajowie, Odessie, Lwowie i Stanisławowie – Iwano-Frankiwsku. O tym, co przeżywali w pierwszych dniach inwazji, o alarmach powietrznych i wybuchach w ich rodzinnych miastach, ale też o tym, jak jednoczyli, by przeciwstawiać się rosyjskiej agresji.

Konstanty Czawaga

Przez całe życie pracuje jako reporter, jest podróżnikiem i poszukiwaczem ciekawych osobowości do reportaży i wywiadów. Skupiony głównie na tematach związanych z relacjami polsko-ukraińskimi i życiem religijnym. Zamiłowany w Huculszczyźnie i Bukowinie, gdzie ładuje swoje akumulatory.

X