Teraz wszystko zależy od młodych liderów

Teraz wszystko zależy od młodych liderów

Obok dużego Forum Ekonomicznego w Krynicy już od siedmiu lat sprawnie rozwija się „młodszy brat” czyli Forum Ekonomiczne Młodych Liderów w Nowym Sączu. O celach, problemach i planach z przedstawicielem Biura Prasowego FEML Michałem Erykiem Południokiem rozmawiał dziennikarz „Kuriera Galicyjskiego” Eugeniusz Sało.

 

Jak podsumuje pan tegoroczne Forum Ekonomiczne Młodych Liderów? Czy zostały zrealizowane wszystkie cele?
W przemówieniu otwierającym VII edycję Forum Ekonomicznego Młodych Liderów, Anna Moskwa – wiceprezes Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw (głównego organizatora FEML) – odwołała się do mitologicznego znaczenia „siódemki” jako symbolu pełni i doskonałości. Po zakończeniu tegorocznego Forum mogę z satysfakcją powiedzieć, że faktycznie było to „najpełniejsze” spotkanie Młodych Liderów w Europie pod względem uczestników, gości i wrażeń. Nigdzie indziej młodzi ludzie nie mają możliwości dyskutować „twarzą w twarz” z „dojrzałymi” liderami swoich narodów, uczyć się na ich doświadczeniach i wypracowywać nowe rozwiązania dla przyszłości Europy. Ogrom tego przedsięwzięcia można było poczuć na kampusie akademickim w Nowym Sączu, który w całości został wynajęty na potrzeby gości FEML. Dopiero patrząc na to małe „miasteczko” młodych liderów, widać było, że nie ma drugiej takiej inicjatywy w całej Wspólnocie Europejskiej.

Jakie panele dyskusyjne można było odwiedzić i kogo spotkać na Forum?
Mimo obietnicy, na tegoroczne Forum Ekonomiczne Młodych Liderów nie udało się dotrzeć prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu. Ale godnie zastępował go były prezydent RP i legenda „Solidarności” – Lech Wałęsa. Gościem specjalnym w trudnych czasach kryzysu finansowego był wicepremier Węgier Tibor Navracsics. Pozostałych gości też nie trzeba było nikomu przedstawiać – były premier RP Józef Oleksy, były komisarz UE Guenter Verheugen, minister Sławomir Nowak, minister Władysław Kosiniak-Kamysz, polski reżyser Krzysztof Zanussi i wielu innych, których obecność była dla nas zaszczytem.

Jak widać, Forum Ekonomiczne Młodych Liderów jest wydarzeniem tej rangi, że naszym zaproszeniom po prostu się nie odmawia. Problematyka poruszana na panelach dyskusyjnych dotyczyła nie tylko spraw, z którymi zmagają się młodzi liderzy w Polsce, ale również przykładowo w Holandii czy Azerbejdżanie. Oto niektóre z tematów: „Wyzwania dla młodego pokolenia w polityce europejskiej”, „Oszczędzać vs. Wydawać? W co inwestować środki publiczne, aby przyniosły wzrost gospodarczy w przyszłości?”, „Dlaczego nazywają nas straconym pokoleniem? Perspektywy młodych ludzi w zjednoczonej Europie”, „Zwijanie demokracji w Europie Wschodniej – czy społeczeństwo obywatelskie może dokonać jeszcze pozytywnej zmiany?”.

Oprócz programu FEML młodzi liderzy brali udział w dyskusjach panelowych Forum Ekonomicznego w Krynicy. Prowadziliśmy tam też własny panel „Pokolenie straconych czy wielkich szans? Perspektywy młodych ludzi w dobie kryzysu”, któremu z zainteresowaniem przysłuchiwał się m.in. minister Bartosz Arłukowicz. W gorących dyskusjach można było „uczestniczyć” poprzez transmisję internetową realizowaną na żywo dzięki ekipie Youth4Media i portalowi www.transmisje.org


Jaka atmosfera panowała wśród młodzieży? Czy uczestnicy byli otwarci na nowe kontakty i współpracę?
Jak przystało na młodych liderów, uczestnicy wychodzili z inicjatywą i międzynarodowe kontakty zawiązywały się niemal błyskawicznie. Dzięki portalowi: www.forum-leaders.eu i fanpage’owi Forum na portalu Facebook, 350 gości z 42 krajów podejmowało dyskusje jeszcze przed przyjazdem na miejsce – przybywając do Nowego Sącza, mieli już dobry „background”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X