Poświęcenie Ekumenicznego Domu Miłosierdzia Fot. Aleksander Kuśnierz/ Nowy Kurier Galicyjski

Poświęcenie Ekumenicznego Domu Miłosierdzia

We Lwowie zostało poświęcone i uroczyście otwarte Ekumeniczne Centrum Miłosierdzia im. bł. Bernardyny Jabłońskiej.

W uroczystej inauguracji Domu Miłosierdzia uczestniczyli papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, biskupi archidiecezji lwowskiej Leon Mały i Edward Kawa, mer Lwowa, przedstawiciele Obwodowej Administracji Wojskowej, a także przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz liczni goście z Ukrainy i Polski.

Kardynał Konrad Krajewski, prefekt Dykasterii ds. Ministerstwa Miłosierdzia, już po raz siódmy udał się w imieniu Papieża Franciszka z misją humanitarną na Ukrainę, która stała się ofiarą agresji militarnej.

– Sprowadza mnie tutaj Ewangelia. Ojciec święty od pierwszych dni wojny chciał tu przyjechać, ponieważ nie tyle liczą się intencje, co obecność. Duża suma pieniędzy została przekazana przez Ojca świętego na rzecz budowy tego ośrodka, jest to bardzo ważne, bo daję nadzieję. Warto poświęcić dużo środków dla uratowania jednego człowieka a co dopiero taki dom, gdzie jest możliwość zamieszkania dla 50 osób – powiedział kardynał Konrad Krajewski.

– Dzisiejsza uroczystość jest bardo ważna dla nas, cieszymy się, że możemy tutaj być ponownie. Dom powstał dzięki wielu osobom. Ogromne rzesze ludzi wspierali powstanie tego domu. Pięć dzieł w jednym: przytulisko dla kobiet, mieszkania dla kobiet z dziećmi, jadłodajnia dla osób potrzebujących oraz będzie łaźnia i pralnia. Pracy będzie dużo, liczymy na pomoc wolontariuszy – powiedziała siostra Teresa Maciuszek, przełożona generalna sióstr Albertynek. – Według pierwotnego projektu miał to być Dom dla samotnych matek i kobiet w sytuacjach kryzysowych. Rozpoczęła się jednak otwarta wojna, dlatego dziś dom ten ma także zapewniać wsparcie osobom, które znalazły się we Lwowie uciekając z miejsc dotkniętych działaniami wojennymi, a potrzebują tymczasowego schronienia i pomocy.

Fot. Aleksander Kuśnierz/ Nowy Kurier Galicyjski

– To wydarzenie ma wymiar podwójny, bo z jednej strony Kościół tego potrzebuje we Lwowie, od kilku lat istnieje taki dom dla mężczyzn, prowadzony przez braci albertynów i teraz będzie dla kobiet. Też dla miasta jest to ważne, w mięście brakuje takiego ośrodka, ale też z powodu wojny mamy tu dużo kobiet w ciąży, które nie wiedzą gdzie się podziać. Są też samotne kobiety, z powodu wojny i szerzącej się biedy w Ukrainie ten problem będzie narastać. To miejsce jest otwarte w odpowiednim czasie i to, że udało się ten dom wybudować w czasie covidu i wojny – to w pewien sposób cud i jeszcze jeden dowód, że jest to dzieło Boże. Dziękujemy ofiarodawcom za to, że to dzieło zostało ukończone i zacznie działać – powiedział bp Edward Kawa.

Na zakończenie uroczystości w Ekumenicznym Centrum Miłosierdzia im. bł. Bernardyny Jabłońskiej po raz pierwszy rozdano ciepły obiad dla wszystkich gości, a przede wszystkim dla najbardziej potrzebujących.

Wydarzenie miało miejsce w piątek 22 września 2023 we Lwowie, trzy dni wcześniej w rosyjskim ataku zniszczony został magazyn z pomocą humanitarną Caritas-Spes.

Julia Bert

Dom Miłosierdzia

Siostra Hieronima, albertynka ze Lwowa: Człowiek samotny nie potrzebuje wiele

 

X