Mity savoir-vivre

Mity savoir-vivre

Znajomość zasad savoir-vivre pozwala czuć się pewnie i bez skrępowania obracać się w towarzystwie nawet najbardziej znamienitych osób. Różnorakie „mity” biorą się głównie z braku pewności siebie lub niewystarczającej wiedzy na temat zasad dobrego wychowania, co skutkuje lękiem przed popełnieniem gafy w towarzystwie.

Mit I – Rybę je się dwoma widelcami
Ten mit swoje zaranie ma w siermiężnych czasach PRL, kiedy to brakowało wszystkiego, a już rzeczy eleganckich w szczególności. Wymyślono wówczas tego potworka towarzyskiego.

 

Rybę należy jeść specjalnymi sztućcami: widelcem i specjalnym nożem w kształcie łopatki, który służy do odfiletowywania mięsa od ości oraz jako pomoc widelcowi przy nabieraniu pokarmu. Jedzenie ryby „normalnym” nożem nie jest wskazane, gdyż można przeoczyć lub wręcz przekroić ość, co z kolei może skutkować niezbyt estetycznym zadławieniem. Wniosek: rybki nie należy jeść dwoma widelcami!

Mit II – Wino należy najpierw nalać sobie, a potem gościowi
W wykwintnych lokalach gastronomicznych, na oficjalnych spotkaniach, rzeczywiście obowiązuje zasada, żeby odrobinę wina w celu sprawdzenia, czy wino jest dobre, czy aby nie skwaśniałe lub czy nie ma w nim resztek korka, kelner nalał najpierw gospodarzowi imprezy (w przypadku kolacji we dwoje zwykle jest to mężczyzna). Dopiero potem nalewa innym gościom, zaczynając od najważniejszego.

W domu, na nieoficjalnych imprezach prywatnych, gdzie nie ma obsługi kelnerskiej, nie ma bezwzględnej konieczności, aby gospodarz-podczaszy sam sobie najpierw nalewał, kosztował, a następnie podawał wino innym gościom. Przez niektórych może być to nawet odebrane jako przesadna manifestacja dobrych manier, czy wręcz snobizm.

Myślę, że o wiele ważniejsze jest to, jak nalewać wino. Otóż należy tak trzymać butelkę (wierzchem dłoni do góry), aby etykieta z nazwą trunku skierowana była do góry oraz aby szyjka butelki nie dotykała do krawędzi kielicha. Napełniamy kielich winem mniej więcej do 3/5 wysokości, nigdy do pełna!

Kolejnym istotnym aspektem konsumpcji wina jest sposób trzymania kieliszka. Absolutnie nie wolno trzymać go za kielich, należy natomiast trzymać go za nóżkę. Pozwoli to uniknąć pozostawiania nieładnych odcisków palców na powierzchni szkła oraz uzyskanie głębokiego dźwięku podczas trącania się kieliszkami. Ważne jest, przy okazji, żeby nie trącać się (nie mówimy: „stukać się”!) kieliszkami z resztką napoju.

 

Mit III – Talerz z resztką zupy można i należy odchylać w kierunku od siebie

Zasadniczo nie powinno się w ogóle przechylać talerza z resztką zupy. Zwłaszcza na przyjęciach oficjalnych. Grozi to bowiem niebezpieczeństwem poplamienia siebie samego, obrusu lub w przypadkach skrajnych – innych biesiadników. Na oficjalnych spotkaniach należy jeść zupę do momentu dopóki jest to możliwe bez konieczności przechylania talerza. Resztę zostawiamy, bez względu na to, jak jest dobra. Zjadanie zupy do samego końca może być poza tym odebrane przez innych gości jako przejaw zachłanności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X