Jest się czym pochwalić

Jest się czym pochwalić

Rozmowę z dyrektorem lwowskiego oddziału Izby ALEKSANDREM WOŁKOWYM przeprowadził KRZYSZTOF SZYMAŃSKI.

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, już od dwudziestu lat działa na rzecz rozwoju polsko-ukraińskich stosunków gospodarczych. Nie tylko wspieramy biznes, działamy i w sferze kontaktów kulturalnych. Nasze doświadczenia i wiedzę staramy się donosić do naszych partnerów i nie tylko, dlatego, że informacje o działalności izby, czy imprezach przez nią organizowanych rozsyłamy nie tylko wśród naszych członków. Do naszych partnerów mamy profesjonalne podejście, co daje nam możliwość realizowania sprawnej i efektywnej współpracy gospodarczej między Polską i Ukrainą.

Kończymy kolejny rok naszej działalności. I mamy czym się pochwalić i tym właśnie, chciałbym dzielić z czytelnikami Kuriera.
Wydarzeniem, o którym trzeba powiedzieć przede wszystkim, jest podpisanie 28 listopada Memorandum o współpracy pomiędzy Zachodnią Regionalna Służbą Celną Ukrainy i Polsko-Ukraińską Izbą Przemysłową. Od razu zaznaczę, że nie oznacza to, że ciężarówki naszych partnerów będą przekraczać granicę poza kolejką. W Memorandum chodzi głownie o współpracę informacyjną i „koordynację działań i konsultacji w kwestii formowania i realizacji polityki celnej”. Dokładnie chodzi o to że PUIG będzie miała możliwość współpracy w dziedzinie tworzenia celnego ustawodawstwa i wymianę informacji i doświadczeń. Z kolei Izba informacje celne będzie rozsyłać do swoich partnerów, co będzie likwidować możliwe nieporozumienia i stworzy przesłanki do dogodnego planowania biznesu. Członkami Izby na całej Ukrainie jest ponad 300 przedsiębiorstw i głównie one działają w ramach współpracy transgranicznej. Obie strony maja nadzieję, że Memorandum polepszy warunki działalności biznesowej i klimat inwestycyjny na Ukrainie.

Do naszych sukcesów możemy też odnieść stworzenie nowego podmiotu gospodarczego – firmy ABG-Ukraina. Firma ABG znana jest na Śląsku i nie tylko, ze swej działalności ekologicznej na przemysłowych terenach kopalnianych. Obecnie omawiane są inwestycje tej firmy w naszym regionie. Zarysował się też rozwój inwestycji w Polsce przez firmy ukraińskie. Obecnie jedna z lwowskich firm wchodzi do przemyskiej strefy przemysłowej i będzie prowadzić tam działalność.

Cieszy nas fakt, że polscy partnerzy przyprowadzają do nas swych partnerów z innych części Europy. Mamy przykład z firmą słowacką, produkująca klocki hamulcowe. Dzięki naszym kontaktom udało się nawiązać współpracę z firmami ukraińskimi, które są tym zainteresowane.

W sierpniu br. zawitała do nas też misja hiszpańskiej firmy mięsnej Rivasam, która obecnie stała się holdingiem opracowującym również technologie ekologicznej energetyki. Udało nam się zorganizować spotkanie z producentami mięsa w zachodnim regionie, gdzie omawiano szereg pytań związanych z produkcją mięsa, karmy dla zwierząt i innych.

Jakie plany ma Izba na rok przyszły?
Rok zaczniemy od organizacji wyjazdu grupy osób zainteresowanych na targi budowlane do Poznania. W tym okresie odbywają się tam olbrzymie targi, na które zjeżdżają się przedstawiciele sektora budowlanego nie tylko z Polski, ale i z całej Europy. Można tam podpatrzeć wiele nowości, ostatnio szczególnie w sferze technologii energooszczędych dla domów i mieszkań. Budowlańcy z Ukrainy bardzo chętnie odwiedzają tą imprezę.

Czy wyjazd na targi proponuje pan tylko członkom Izby?
Nie. Rozsyłamy informację o organizacji wyjazdu wielu zainteresowanym firmom. Zdarza się, że w ciągu dnia mamy do 200 listów. Rzecz jasna, że nie wszyscy na nie odpowiadają, ale zawsze około 40 osób zgłasza się. Organizujemy wtedy przejazd i pobyt w Poznaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X