Gospodarka to rzecz ważna, może najważniejsza

Gospodarka to rzecz ważna, może najważniejsza

 Fot. www.na-pulpit.comProszę podać przykład firmy ukraińskiej, która dzięki Izbie weszła na rynek polski.
Zazwyczaj firma poszukuje partnerów, opracowuje plan biznesowy, bada rynek, plan marketingowy w różnych źródłach, w Internecie. Potem poszukuje więcej informacji w naszej Izbie. Z dużych firm, które ostatnio weszły na rynek polski to firma „Iskra” ze Lwowa – fabryka żarówek, jeden z największych tego rodzaju producentów na terenie byłego ZSRR. Wspieraliśmy ich działania wejścia na rynek polski i w wyniku tego „Iskra” stała się właścicielem fabryki „Helios” w Katowicach.

Obecnie wspieramy znaną na Ukrainie firmę „Epicentr” – sieć supermarketów budowlanych. Tu działamy dwukierunkowo: z jednej strony staramy się zachęcić polskich producentów do współpracy z tą siecią przez wspólne inwestycje w pewnych regionach Ukrainy, a z drugiej – staramy się o otwarcie przedstawicielstwa firmy na terenie Polski. Na razie mówimy o biurze „Epicentru” w Polsce, a docelowo może to być nawet otwarcie sieci sklepów. Aktywnie działamy z ISD, głównym udziałowcem którego jest pan Taruta i jego partnerzy. Współpracujemy z Industrialnym Sojuszem Donbasu, który jest głównym udziałowcem Huty Częstochowa i Stoczni Gdańskiej. Firma ta godnie reprezentuje ukraiński biznes w Polsce. Współpracujemy też z koncernem „Ukrawto” Tariela Wasadze, który jest właścicielem zakładów FSO na Żeraniu.

Choć obecnie kryzys uderzył w handel samochodami, ale są perspektywy na lepsze. Pozytywną dynamikę naszych relacji handlowych można zilustrować cyframi. Jeżeli przed kryzysem obrót pomiędzy naszymi krajami liczony był na około 10 mld dol., w okresie kryzysu spadł do 6-7 mld, to w obecnym roku odnotujemy wzrost do 9 mld. Pozytywnym jest wzrost eksportu towarów ukraińskich do Polski, gdy w latach poprzednich głównie eksportowano do Polski surowce. Obecnie poszukujemy takich partnerów, którzy sprowadziliby na Ukrainę polskie czy zachodnie technologie i styl zarządzania firmą. Jest tu wiele problemów, ale jest to sfera działalności Izby i problemy systemowe są rozwiązywane nawet na poziomie państwowym i międzyrządowej komisji gospodarczej.

 

Jakie imprezy planuje Iz-ba na najbliższy okres?
Przy okazji wizyty prezydenta Komorowskiego na Ukrainie, przygotowujemy w Kijowie forum biznesowe z udziałem obu prezydentów. Da to możliwość przedstawić na najwyższym forum nasze działanie i nasze problemy. Mamy też Radę Programową, na czele z ekspremierem Leszkiem Millerem. Ponieważ okres jego działalności w rządzie zbiegł się z premierostwem Wiktora Janukowycza na Ukrainie, obaj panowie są w dobrych stosunkach i w taki sposób możemy również przedstawiać nasze postulaty.

Kolejną imprezą jest forum ekonomiczne, które do tej pory przebiegało w Truskawcu, ale w tym roku postanowiliśmy zorganizować go we Lwowie, na stadionie „Arena Lwów”, w dniu 12 października. Bierzemy tu pod uwagę poziom polskich inwestycji w Galicji i z tej okazji organizujemy oddzielny panel. Mamy porozumienie z Administracją Wojewódzką i moja dzisiejsza wizyta we Lwowie jest związana z uzgodnieniem planu tej imprezy. Po ostatecznym uzgodnieniu chcielibyśmy umieścić odpowiedni anons na łamach Kuriera. Tym bardziej, że planowana jest wizyta władz województwa podkarpackiego z marszałkiem Karapytą na czele, będzie też delegacja Ministerstwa Gospodarki. Mowa będzie o priorytetach polskiej gospodarki związanych z inwestycjami za granicą i instrumentach współpracy, które ma do zaproponowania polska strona. Poruszymy tematykę ekologii transgranicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X