„Fotel Karmaluka” koło Latyczowa

„Fotel Karmaluka” koło Latyczowa

Latyczów w obw. chmielnickim szczyci się trzema rzeczami: sanktuarium Matki Boskiej Latyczowskiej z klasztorem dominikanów i przylegającym zamkiem, mogiłą słynnego rozbójnika Ustyma Karmaluka i słynnym targiem. Ale w okolicy jest jeszcze jeden, mało znany ogółowi turystycznemu, lecz niezwykle smakowity „rodzynek”.

Około 18 km od Latyczowa, we wsi Kudynka należy skręcić koło grobli. Tu na rzece Boh jest niewielki, ale bardzo malowniczy kanion z granitowymi progami. To miejsce miejscowa ludność nazywa „Fotelem Karmaluka”, a legenda głosi, że było ono ulubionym miejscem wypoczynku Ustyma Karmaluka – przywódca rebelii chłopskiej był ponadto estetą.

Jest to nadzwyczaj malowniczy i fotogeniczny zakątek. Można tu wspaniale wykąpać się, bo źródlana woda w Bohu jest nadzwyczaj przeźroczysta i czysta.

fot. Dmytro Poluchowycz

Obok, tuż przy grobli małej elektrowni można obejrzeć wały dawnego grodziska Kudyn. Boh w okolicach Kudynki jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc Podola.

Kto się tam wybierze – nie pożałuje!

Dmytro Poluchowycz

Tekst ukazał się w nr 14 (378), 30 lipca – 30 sierpnia 2021

Dmyto Poluchowycz. Za młodu chciał być biologiem i nawet rozpoczął studia na wydziale biologii. Okres studiów przypadał na okres rozpadu ZSRS. Został aktywistą Ukraińskiego Związku Studentów. Brał udział w Rewolucji na Granicie w styczniu 1991 roku. Był jednym z organizatorów grupy studentów, która broniła litewskiego Sejmu. W tym okresie rozpoczął pracę jako dziennikarz. Pierwsze publikacje drukował w antysowieckim drugim obiegu z okresu 1989-90. Pracował w telewizji, w prasie ukraińskiej i zagranicznej. Zainteresowania: historia, krajoznawstwo, podróże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X