Lwów i Katowice na stulecie urodzin Stanisława Lema Ilustracja graficzna projektu artystów Megi i Michała Kopaniszynów

Lwów i Katowice na stulecie urodzin Stanisława Lema

12 września minie sto lat od urodzin największego polskiego pisarza fantastyki naukowej i wizjonera Stanisława Lema. Lwów, miasto jego urodzenia, i Katowice – dwa Miasta Kreatywne UNESCO – uczczą tę rocznicę w wyjątkowy sposób.

Lwow z okazji setnych urodzin Stanisława Lema przygotował bogaty program wydarzeń. Tę wyjątkową rocznicę świętują też miasta w Polsce – przede wszystkim Kraków, gdzie pisarz mieszkał aż do śmierci. Jednak wspólny pomysł Katowic i Lwowa jest wart szczególnej uwagi. W obu miastach powstanie bowiem wspólny mural. Artyści będą malować go każdy w swoim mieście, ale dzięki internetowi i nowoczesnej technologii powstanie wrażenie, że to jedno dzieło.

– Katowice i Lwów są miastami partnerskimi o najkrótszym stażu, bo porozumienie o współpracy podpisaliśmy zaledwie w 2019 roku. Ale łączyły nas przecież już wcześniej wspólne działania inicjowane przez nasze organizacje społecznokulturalne, a co więcej – oba miasta należą do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Dlatego tym bardziej się cieszę, że możemy razem uczcić setną rocznicę urodzin Stanisława Lema. Do tego w tak oryginalny sposób – tworząc wspólny mural w Katowicach i we Lwowie, którego powstawanie będzie można śledzić w Internecie – mówi Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa.

Hasłem przewodnim projektu będzie cytat z „Solaris” Lema – „Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster”. I właśnie trochę jak w lustrze odbijać się będą od siebie oba murale. Jeden powstanie w katowickiej dzielnicy Szopienice. Drugi na ścianie budynku w Stacji Lem, centrum kreatywnym stworzonym na miejscu dawnej zajezdni tramwajowej we Lwowie.

Na Ukrainie tworzyć go będą artyści znani jako Dilkone i Feros, czyli bracia Witalij i Serhij Hrech. Za dzieło w Katowicach odpowiadać będzie Megi i Michał Kopaniszynowie. Będą malować mniej więcej w tym samym czasie, a ich działanie będą rejestrować kamery. Po każdym dniu pracy powstanie film, który w ciągu minuty, w przyspieszonym tempie, pokaże postępy w obu miejscach. Dzięki specjalnemu montażowi obrazu, obie ściany staną się jedną ścianą. Wszystko będzie można oglądać w internecie, m.in. na stronie katowickiego organizatora, Katowice Miasto Ogrodów.

Oba murale zostaną odsłonięte tego samego dnia, oczywiście 12 września, w dokładną rocznicę urodzin pisarza. W obu miastach przygotowano z tej okazji dodatkowe atrakcje.

Organizatorami projektu jest Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, zaś we Lwowie Organizacja Społeczna Lwowskie Centrum Kultury oraz Stacja Lem.

Łukasz Kałębasiak
przedstawiciel Miasto Ogrodów Katowice z ramienia Urzędu Miasta Katowice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X