„Wakacje z Bogiem” w Łanowicach fot. Konstanty Czawaga / Kurier Galicyjski

„Wakacje z Bogiem” w Łanowicach

Po rocznej przerwie związanej z pandemią wolontariusze Fundacji Indywidualności Otwartych z Polski w ramach „Akcji Ukraina” w ostatnim tygodniu sierpnia zorganizowali rekolekcje w formie półkolonii dla dzieci polskiego pochodzenia w parafiach na Ukrainie. „Wakacje z Bogiem” odbyły się również w sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, które znajduje się w polskiej wsi Łanowice koło Sambora.

– Przyjechaliśmy ze Śląska i z Opola, żeby przeprowadzić rekolekcje „Wakacje z Bogiem” dla dzieci w Łanowicach – powiedziała dla Kuriera Galicyjskiego Karolina Oluszczak. – Na tych rekolekcjach są obecne też dzieci z Sambora. W zeszłym roku nie udało się być na Ukrainie, ale w tym roku sytuacja pozwoliła nam przyjechać. Prowadzimy rekolekcje o temacie „Powołanie”. Dzieci uczestniczą w konferencjach, w warsztatach specjalnie dla nich przygotowanych przez naszych wolontariuszy. Mamy też pomóc druhów, czyli młodzieży z Łanowic i Sambora, która pomaga nam w prowadzeniu grupek. Prowadzimy sześć grup. Trzy grupy chłopięce i trzy grupy dziewczęce. Każda grupa ma swoich animatorów, swoich druhów. Naszymi atrybutami są chustki. Każda grupa ma inny kolor chustek, swój okrzyk, czyli zawołanie, które nas reprezentuje. Malowaliśmy też nasze flagi, które pięknie ozdabiają wejście na bieg, który odbywa się dzisiaj. Ja jestem drugi raz w tym roku na „Akcji Ukraina”. W tym miejscu, w Łanowicach, mam inną funkcję – jestem liderem. Prowadzę naszą młodzież z Polski. Mam bardzo dobre odczucia. Jestem bardzo dumna z mojej ekipy, z tego, co przygotowali, ile serca włożyli w warsztaty, ile czasu musieli poświęcić. Tak że całym sercem im dziękuję za to. Bardzo dziękuję też parafii w Łanowicach oraz siostrze Elżbiecie z Sambora, dzięki której możemy tu być.

W pierwszej połowie dnia dzieci modliły się, brały udział w ciekawych konferencjach i pracach w grupach zespołowych, a po południu grały w różne gry i zabawy sportowe na boisku przy kościele.

– Przyjechałam z Sambora – powiedziała Ania Kulbaka. – Tu jest bardzo ciekawie, jest bardzo dużo dzieci. Zajmujemy się różnymi działami. Robimy różne laurki jeden dla drugiego. Bardzo dużo jest tu animatorów. Były też wyścigi. Bardzo dużo nowych osób poznałam z Łanowic. Animatorzy z Polski bardzo są ciekawi i bardzo fajnie z nimi jest.

– Tutaj na rekolekcjach jest bardzo dobrze – dodały dzieci z Łanowic. – Wesoło. Gramy w różne gry, robimy aplikacje. Jest też wolny czas.

Z ks. Tomaszem Krzemińskim, misjonarzem saletynem spotkaliśmy się na położonej tam Kalwarii Saletyńskiej.

– Już kolejny raz w naszym sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Łanowicach niedaleko Sambora organizowane są rekolekcje dla dzieci w ramach „Akcji Ukraina” – powiedział. – Obecnie jest prawie sto dzieci, wolontariusze z Polski oraz miejscowi wolontariusze. Młodzież i dzieci przeżywają niezwykły czas spotkania z Panem Bogiem. Przygotowanie tych rekolekcji to jest długi proces. Teraz ten proces troszkę pokrzyżowała sytuacja pandemiczna, ale na wiosnę zazwyczaj odbywa się zjazd animatorów, przyjeżdżają studenci i główni organizatorzy tych rekolekcji. Przyjeżdżają z Polski na krótkie, trzydniowe warsztaty, zapraszają młodzież z Łanowic. Zastanawiają się nad tematem, przygotowują ogólny program czasu rekolekcji. Wolontariusze z Polski razem z młodzieżą przygotowywali w szczegółach zaplecza rekolekcji i od poniedziałku do soboty zapraszamy wszystkie dzieci od nas, z wioski, ale też z okolicznych parafii, zapraszamy od poniedziałku do soboty dzieci, które przeżywają swoje rekolekcje. Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej powstało, żeby przypominać światu orędzie, które Maryja przekazała dwójce pastuszków, takich prostych, zwykłych dzieci, kiedyś w 1846 roku w La Salette. Zapraszając dzieci, chcemy podkreślać też to, że Maryja przychodzi do dzieci, do młodych, do chłopca i 15-letniej dziewczynki i właśnie im przekazuje ważne orędzie. W pracy duszpasterskiej naszego zgromadzenia chcemy się skupiać też na pracy z dziećmi. Maryja, nasza duchowa założycielka przychodzi do dzieci. My też oprócz takiego zwykłego duszpasterstwa wśród dorosłych, w sposób szczególny troską duszpasterską otaczamy dzieci. Organizacja tych rekolekcji, zaplecze dydaktyczne, również finansowe zapewnia fundacja, która pracuje w Polsce i zbiera koszty, ale jest to też ogromne zaangażowanie mieszkańców, którzy pomagają w kuchni, przynoszą produkty rolne, którzy pomagają w przygotowaniu i prowadzeniu tych rekolekcji.

„Akcja Ukraina” to organizowane od 22 lat rekolekcje. Tym razem wolontariusze z Polski przeprowadzili rekolekcje również w Mościskach i Pnikucie.

Konstanty Czawaga

Przez całe życie pracuje jako reporter, jest podróżnikiem i poszukiwaczem ciekawych osobowości do reportaży i wywiadów. Skupiony głównie na tematach związanych z relacjami polsko-ukraińskimi i życiem religijnym. Zamiłowany w Huculszczyźnie i Bukowinie, gdzie ładuje swoje akumulatory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X