Zakończenie sezonu turystycznego w Karpatach Wschodnich Fot. Danuta Stefanko

Zakończenie sezonu turystycznego w Karpatach Wschodnich

Blisko trzydziestoosobowa grupa młodzieży, skupionej wokół Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, 5 grudnia wyruszyła w zimową wyprawę górską. Wyjściem na Przełęcz Stoły w Gorganach zakończył się sezon turystyczny projektu „Przedwojenne tradycje turystyczne – ścieżkami dawnego Głównego Szlaku Karpackiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego”.

– Po raz pierwszy uczestniczyłam w takiej wycieczce jako wolontariusz Centrum. Jestem naprawdę zaskoczona, bo było świetnie. Czasem było trochę trudno, ale obok byli tacy wspaniali ludzie. W tym gronie czuję się doskonale. Serdecznie dziękuję za taki udany wyjazd i możliwość angażowania się w działalność Centrum – powiedziała Angelina Ilkiw.

fot. Danuta Stefanko

Od ośrodka narciarskiego Bukowel uczestnicy wyprawy wyruszyli na Przełęcz Stoły. Był czas podziwiać piękno przyrody oraz jeździć na sankach-jabłuszkach, gdy padał śnieg i pozamarzały potoki. Później młodzież udała się w stronę połoniny Dołhej, po czym zawróciła w kierunku wsi Polanica.

– Doszliśmy do Przełęczy Stoły, która oddziela Rafajłową od Polanicy. Przełęcz Stoły ma swoje historyczne znaczenie. W zimie 1914 roku w Rafajłowej stacjonowała II Brygada Legionów Polskich generała, wówczas pułkownika Józefa Hallera i właśnie przez Przełęcz Stoły robiła wypady do doliny Prutu – powiedział konsul Rafał Kocot, kierownik Wydziału Polonii Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie.

fot. Danuta Stefanko

Wycieczki górskie są realizowane już po raz piąty przez Lwowski Klub Sportowy „Pogoń Lwów”, Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego oraz lwowski Konsulat. Podobne wędrówki są między innymi możliwością, by podziękować wolontariuszom i kandydatom do wolontariatu za ich pomoc i zaangażowanie przy realizowanych inicjatywach dla środowisk polskich ziemi lwowskiej i iwanofrankiwskiej.

– Dzień przed wyprawą zostałam wolontariuszką, dlatego ten wyjazd był dla mnie bardzo ważny. Chciałam spotkać nowych, ciekawych ludzi i spędzić czas z tymi, których znam, i się udało! Poznałam wielu oddanych sprawie wolontariuszy. Bardzo mi się spodobało – powiedziała Natalia Kajdasz z Centrum Kultury Polskiej.

fot. Danuta Stefanko

Inicjatywa „Przedwojenne tradycje turystyczne – ścieżkami dawnego Głównego Szlaku Karpackiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego” zachęca do poznawania dziedzictwa i dorobku II Rzeczypospolitej na terenie województwa lwowskiego i stanisławowskiego. Wyjazdy są też rodzajem hołdu pionierom polskiej turystyki karpackiej. Ważnym elementem wypraw jest też poznawanie polskich śladów.

Danuta Stefanko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X