Zakątek Wschodu w pałacu w Złoczowie fot. Dmytro Poluchowycz

Zakątek Wschodu w pałacu w Złoczowie

Pałac w Złoczowie należy do zabytków „palazzo in fortezza”. Wybudowany został w 1634 roku przez Jakuba Sobieskiego, ojca przyszłego króla Rzeczypospolitej Jana III Sobieskiego w miejscu wcześniejszego ziemno-drewnianego umocnienia. Na terenie zamku mamy więc dwa pałace: wielki i chiński.

Pałacyk na terenie zamku wybudował dla swej małżonki Marysieńki Jan III Sobieski. Ma kształt rotundy, nakrytej szpiczastym dachem oraz dwie parterowe przybudówki po bokach. Pierwotnie była to jedynie rotunda, przybudówki zaś powstały dopiero w XVIII wieku i całość uzyskała wówczas nazwę „Pałacu chińskiego”.

W 2004 roku po przeprowadzonej restauracji otwarto w pałacu Muzeum Kultury Wschodu, gdzie umieszczono ponad 250 dzieł sztuki i eksponatów archeologicznych, przedstawiających sztukę Egiptu, Sumeru, Chin, Japonii, Indii, Indonezji i Imperium Osmańskiego. Pośród eksponatów – egipska mumia sokoła i fragmenty sarkofagów, japońska grafika z drugiej połowy XVIII wieku, lakowe wyroby z Chin, wschodnie tkaniny XVII-XVIII wieków, a także olbrzymi obraz nieznanego lwowskiego malarza „Jerozolima”.

Wokół pałacyku rozbito park w japońskim stylu z kamiennymi latarniami.

Dmytro Poluchowycz

Tekst ukazał się w nr 15-16 (379-380), 31 sierpnia – 16 września 2021

Dmyto Poluchowycz. Za młodu chciał być biologiem i nawet rozpoczął studia na wydziale biologii. Okres studiów przypadał na okres rozpadu ZSRS. Został aktywistą Ukraińskiego Związku Studentów. Brał udział w Rewolucji na Granicie w styczniu 1991 roku. Był jednym z organizatorów grupy studentów, która broniła litewskiego Sejmu. W tym okresie rozpoczął pracę jako dziennikarz. Pierwsze publikacje drukował w antysowieckim drugim obiegu z okresu 1989-90. Pracował w telewizji, w prasie ukraińskiej i zagranicznej. Zainteresowania: historia, krajoznawstwo, podróże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X