XXIII Warszawskie Targi Książki Historycznej (Fot. polskatimes.pl)

XXIII Warszawskie Targi Książki Historycznej

W dniach 27-30 listopada 2014 roku w Warszawie odbyły się XXIII Targi Książki Historycznej. Po raz szósty zostały zorganizowane w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim. Ponad 200 wydawców z całej Polski przedstawiło swoje książki.

Niezwykle ciekawe były stoiska muzeów z różnych części Polski. Łącznie w Targach wzięło udział ponad 40 muzeów, prezentując własne wydania muzealne. Na Targach zorganizowano też III Salon Książki Białoruskiej i zaproszono ponad 20 wydawców z Białorusi , w większości prywatnych. Organizatorzy jak zwykle starali się o zaproszenie znanych autorów i wybitnych gości. Tym razem gościem specjalnym Targów był Wiktor Suworow, znany pisarz i kontrowersyjny historyk, były współpracownik radzieckiego wywiadu GRU, który uciekł na Zachód i był skazany w byłym ZSRR na karę śmierci. Polskie wydawnictwo REBIS wydało już 19 jego książek, których rekordowy łączny nakład przekroczył 260 tys. egzemplarzy. Wiktor Suworow zaprezentował swoją najnowszą książkę „Alfabet Suworowa”, napisaną specjalnie dla polskich czytelników. Na stoisku REBIS-u można było również nabyć jego już klasyczny „Lodołamacz” czy też „Tatiana – tajna broń”.

W sumie działalności wywiadów i agentów z różnych krajów i w różnych epokach poświęcono dość dużo książek, które można było oglądać i nabyć na różnych stoiskach. Jest to temat popularny, podobnie jak życiorysy znanych wojskowych i polityków. Na stoiskach można było dostrzec dużo przekładów rosyjskich autorów (m.in. biografię marszałka Konstantego Rokossowskiego). Znaczną część najnowszych pozycji poświęcono II wojnie światowej. Są to dzieła autorów polskich, liczne tłumaczenia autorów angielskich, amerykańskich, niemieckich.

Kilka pozycji poświęcono walkom na Kresach i mordom na Wołyniu. Jedna z nich – „Wołyń, komunizm, nacjonalizm, terroryzm” Mariana Łukasza Majewskiego – została odznaczona II nagrodą „Klio 2014” w kategorii autorskiej. Nagroda Klio jest przyznawana przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej w czterech kategoriach: autorska, edytorska, monografia naukowa oraz według uznania jury (np. varsaviana). W tym roku w kategorii autorskiej nagrodzono Andrzeja Friszke za książkę „Rewolucja Solidarności 1980–1981”, w kategorii monografii naukowych I nagrodę otrzymał Michał Paziewski za „Grudzień 1970 w Szczecinie”, z czterech nagrodzonych pozycji w kategorii edytorskiej warto wymienić „Mit Galicji” wydany przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie i Wien Museum. Pod tymże tytułem w Krakowie została organizowana wystawa, którą można oglądać do marca 2015 roku.

Na stoiskach szukałem, oczywiście, pozycji poświęconych Lwowowi i Kresom. Prawie od razu zwróciłem uwagę na piękną książkę-album o secesji lwowskiej autorstwa Żanny Komar ze Stanisławowa i Julii Bogdanowej ze Lwowa. Ze znacznej liczby zabytków lwowskiej secesji wybrały autorki najlepsze, najbardziej atrakcyjne i najbardziej cenne. Album wyróżniają świetne zdjęcia.

W wywiadzie dla dziennikarzy Waldemar Michalski, dyrektor Targów Książki Historycznej, m.in. powiedział: „Z roku na rok nasza impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wydawców, jak i odwiedzających. Goście Targów mogą zobaczyć i kupić nie tylko książki, ale też uczestniczyć w licznych imprezach. Zaprosiliśmy do współpracy kilka grup rekonstrukcyjnych, m.in. „Cywilbande Regiment” (pokazy musztry oddziału wojskowego wraz ze sztandarem i bębnem z okresu wojen moskiewskich z początku XVII wieku) oraz GRM „Borujsko” (pokaz umundurowania i wyposażenia z czasów drugiej wojny dla dzieci). Goście Targów mogą także obejrzeć repliki broni oraz dowiedzieć się jak wyglądało codzienne życie w armii. Smakosze wojskowej kuchni zapraszamy do spróbowania tradycyjnej grochówki z oryginalnej kuchni polowej KP-340. Inną atrakcją będą spacery historyczne: w tym roku Iwona Kienzler poprowadzi wszystkich zainteresowanych śladami księcia Józefa Poniatowskiego, bohatera narodowego, ale też skandalisty i playboya. Wyjątkowym wydarzeniem będzie też koncert Stanisławy Celińskiej i Tadeusza Kijańskiego”.

Atrakcji nie brakowało. Specjalnym gościem Targów były wydawnictwa białoruskie. Przedstawiły ponad 70 nowych pozycji książkowych. Wśród nich znaczna część była poświęcona wydarzeniom wspólnej białorusko-polsko-litewskiej historii, (Białoruś stanowiła część Wielkiego Księstwa Litewskiego). Wszystkie książki zostały wydane w języku białoruskim. Z zainteresowaniem czytelnicy przeglądali tytuły: „Kronika Białej Rusi”, „Arystokracja litewska w XIV-XV wiekach”, „Sny o Bizancjum”, „Herbarz szlachty prowincji witebskiej”, „Rok 1939 – Białoruś”, „Bitwa pod Orszą 1514 roku” czy też „Długa droga do wolności” – zbiór wspomnień żołnierza-Białorusina, który walczył w armii generała Andersa. Białoruskie Towarzystwo Historyczne oraz Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego i Instytut Polski w Mińsku zorganizowały w ramach Targów seminarium „Orsza 1514” (autorem ciekawej pozycji poświęconej bitwie pod Orszą, w trakcie której wojska pod dowództwem księcia Konstantego Ostrogskiego rozgromiły armię moskiewską pod dowództwem Iwana Czeladnina jest historyk Piotr Dróżdż). O współpracy polsko-białoruskiej mówiła m.in. Urszula Doroszewska, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku: „W roku pięćsetlecia bitwy pod Orszą zapraszamy polskie wydawnictwa do kontaktu z białoruskimi wydawcami książek historycznych. Targi dają możliwość zaobserwowania, jak wiele łączy Polaków i Białorusinów. W wielu wydarzeniach historycznych uczestniczyliśmy wspólnie, mamy wspólnych bohaterów historycznych. Historia to żywy i fascynujący temat polsko-białoruskiej debaty”.

Na stoisku Mienia Wojskowego można było nabyć przedmioty związane z polską wojskowością – oryginalne wojskowe hełmy, berety, wojskowe lampy naftowe (prawdziwe rarytasy!), również różnego rodzaju torby, wiatrówki wojsk lądowych, wojskowe koce. W niedzielę 30 listopada zorganizowano ciekawe spacery historyczne po Warszawie. „Śladami celebrytów II RP” poprowadził chętnych znany autor Sławomir Koper, z „Poniatowskim – wielkim skandalistą i playboyem” zapoznała uczestników Iwona Kienzler.

Jurij Smirnow
Tekst ukazał się w nr 23-24 (219-220) za 19 grudnia 2014 – 15 stycznia 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X