XX-lecie chóru Lilia w Sądowej Wiszni

XX-lecie chóru Lilia w Sądowej Wiszni

Miasto Sądowa Wisznia od kilkunastu lat ma własną obwodnicę. Dlatego przejeżdżający obok turyści postrzegają ją tylko jako kolejne za Mościskami przygraniczne miasteczko – z hotelem „Mirage” oraz byłą stadniną ogierów arabskich po prawej stronie od stacji kolejowej.

To miasto, jak i większość innych miast województwa lwowskiego, ma duże skupisko osób polskiego pochodzenia, którzy jednoczą się w prężnie działającym Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Około 300 osób w liczącym niecałe 7500 osób miasteczku dumnie mówi o sobie, że są Polakami. Chodzą do kościoła i polskiej szkoły sobotnio-niedzielnej, a ich dzieci już od 20 lat śpiewają we wspaniałym młodzieżowym chórze „Lilia”. Kierownikiem artystycznym chóru jest Halina Wójcicka, pełniąca jednocześnie funkcję prezesa TKPZL w Sądowej Wiszni. 23 września ze wszystkich stron Ukrainy i Polski, do zabytkowego miasteczka zjechali się goście by uczestniczyć w obchodach XX-lecia chóru „Lilia”, w którym obecnie śpiewa już trzecie pokolenie młodych Polaków i Ukraińców. Najstarsi uczestnicy chóru są już po 30-ce.

Na zaproszenie pani Haliny Wójcickiej do Sądowej Wiszni przybyła pięcioosobowa delegacja z Winnicy – członkowie Stowarzyszenia Polonijnego „Kresowiacy” na czele z prezesem Jerzym Wójcickim, przedstawiciele „Wspólnoty Polskiej” (oddział w Opolu) – aktualna pani prezes Halina Nabrdalik z zarządem oraz była prezes – Krystyna Rostocka – wieloletnia przyjaciółka „Lilii” wraz z siostrzeńcem, konsul RP we Lwowie Andrzej Drozd i wielu innych gości.

Jak jest we zwyczaju, w organizacjach polskich na Ukrainie, obchody XX-lecia „Lilii” poprzedzono uroczystą Mszą świętą, którą celebrował biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Leon Mały. Oprawę muzyczną zapewnił sam „winowajca” uroczystości – 50-osobowy dziecięco-młodzieżowy chór „Lilia”. Ksiądz-proboszcz o. Kacper OFM po mszy podziękował członkom chóru oraz jego kierowniczce za wieloletnią współpracę na rzecz krzewienia wiary chrześciańskiej oraz śpiewanie prawie na wszystkich mszach na przestrzeni dwóch minionych dekad. Czas leci a chór działa, w dzisiejszym składzie śpiewają już dzieci pierwszych członków zespołu, a starsze chórzystki pomagają kierowniczce zespołu w organizacji występów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X