XII Motocyklowy Rajd Katyński

XII Motocyklowy Rajd Katyński

Po 3 tygodniach w trasie, w sobotę 22 września, uczestnicy XII Motocyklowego Rajdu Katyńskiego wrócili do domu. Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi, dotarli na Plac Piłsudskiego w Warszawie.

Tam czekali już na nich ich najbliżsi, przyjaciele, motocykliści, przedstawiciele organizacji kombatanckich, kresowych, Powstańcy Warszawy, poczty sztandarowe warszawskich gimnazjów i liceów.

 

Uroczystość zaszczycili obecnością również: prymas senior kardynał Józef Glemp, marszałek Zbigniew Romaszewski, Krzysztof Jaraczewski – wnuk marszałka Józefa Piłsudskiego, Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki – dzieci Rotmistrza Witolda Pileckiego, przedstawiciele Garnizonu Warszawa, Gabinetu Komendanta Głównego Policji, kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Oprawą uroczystości zajął się Garnizon Warszawa.

Przedostatni dzień rajdu motocykliści spędzili we Lwowie. Odbyło się tradycyjne wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i żołnierskich pod pomnikiem Adama Mickiewicza wraz z mieszkańcami, Msza św. w katedrze lwowskiej oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy na Cmentarzu Orląt Lwowskich, na Łyczakowie i Cmentarzu Janowskim, w hołdzie najmłodszym żołnierzom Rzeczypospolitej. Na koniec, w drodze powrotnej, w Żółkwi „złożono meldunek” hetmanowi Żółkiewskiemu. Rajd wystartował z Warszawy 1 września. Trasa wiodła przez Litwę, Białoruś, Rosję i Ukrainę. 70 motocyklistów przejechało ponad 3000 km. Po drodze uczestnicy rajdu odwiedzali miejsca pamięci narodowej. Wszędzie spotykali się też z mieszkającymi tam Polakami.

 

W Bykowni i w Żytomierzu –
Relacja – Jana Laskowska, Żytomierz
XII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński dotarł 14 września 2012 r. do Bykowni pod Kijowem. W Bykowni uczestnicy rajdu zatrzymali się w lesie, gdzie znajduje się cmentarzysko ofiar NKWD. W zbiorowych mogiłach pogrzebano tu około 150 tysięcy ofiar reżimu komunistycznego różnych narodowości, w tym ok. 3,5 tys. Polaków z listy katyńskiej. Wieczorem w Bykowni została odprawiona Msza świętą za zmarłych, w której uczestniczyli wszyscy motocykliści oraz prezesi organizacji polskich z Kijowa i Żytomierza. Żytomierz reprezentowali ŻOZPU oraz przedstawiciele telewizji Sojuz-TV.

Następnego dnia uczestnicy XII Rajdu Katyńskiego odwiedzili Żytomierz. Pielgrzymów na motocyklach serdecznie przywitali przedstawiciele Związku Polaków Żytomierszczyzny, TV 3 Wrocław z p. Grażyna Orłowską-Sądej, Sojuz-TV. Uczestnicy rajdu razem z Krzysztofem Świderkiem, konsulem generalnym RP w Winnicy przejechali główną ulicą Żytomierza. Na polskim cmentarzu motocykliści złożyli wieniec i zapalili znicze na grobie Jana i Anny (z Tańkowskich) Paderewskich, rodziców Ignacego Jana Paderewskiego. Pani Wiktoria Laskowska-Szczur opowiedziała o związkach Paderewskiego z Żytomierzem. Następnie udali się do kościoła katedralnego p.w. św. Zofii i dłuższą chwilę modlili się przy pomniku bł. Jana Pawła II. Uczestników Rajdu Katyńskiego pobłogosławił J.E. ks. bp Witalij Skomarowski, sufragan diecezji kijowsko-żytomierskiej. Przypomnijmy, że pomnik wykonano w Polsce, a ideę jego postawienia zaproponowali właśnie polscy motocykliści podczas rajdu w zeszłym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X