„Pod Wysokim Zamkiem 2012” w rytmach tango

„Pod Wysokim Zamkiem 2012” w rytmach tango

30 września w ramach ostatniego dnia PNFP „Pod Wysokim Zamkiem 2012” w klubie „Hruszewski Cinema Jazz” wystąpił zespół „Sentido del Tango” w składzie Piotr Kopietz – bandoneon; Gabriela Machowska-Kopietz – fortepian oraz Mateusz Szemraj – gitara.

Przed rozpoczęciem koncertu słowo zabrał konsul RP we Lwowie Jacek Żur: „Pragnę serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przez te 13 miesięcy pracowały nad przygotowaniem Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem 2012”. Dziękuję Barbarze Pacan, Natalii Juśkiw, Beacie Kost, chłopakom którzy przygotowali stronę internetową: www.filmlwow.eu, Andrzejowi Leuszowi i wszystkim, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do pomyślnego przebiegu festiwalu filmowego”.

 

Nie chcę na razie oceniać przebiegu tego festiwalu, ale to, że brakowało miejsc w kinie na pokazy filmowe i trzeba było dostawiać krzesła, jest dowodem, że zainteresowanie było ogromne, – podsumował z satysfakcją konsul, dodając – To jest pierwszy festiwal najnowszych polskich filmów we Lwowie i dołożymy wszelkich starań, żeby nie był ostatnim”.

 

Michał Piekarski, prowadzący koncert, opowiedział zebranym o historii tanga i dokonaniach zespołu „Sentido del Tango”, po czym zaczął się ponad godzinny koncert. Warszawscy wirtuozi tanga przedstawili polskie i światowe utwory tanga tanecznego. Słuchacze na sali zachwycali się brzmieniem i rytmem polskiego przedwojennego tanga, które można usłyszeć w starych polskich filmach. Nie zabrakło także kompozycji z filmów zagranicznych.

 

Gra zespół Sentido del Tango, tańczy Duet ze Lwowa „Barrio de Palermo” Wiktor i Anna (Fot. Julia Łokietko).Muzyka przenikała ciało i duszę. Z energetycznych brzmień przechodziła w melancholijne i do pewnego stopnia hipnotyzowała słuchaczy. Czas niby się zatrzymał i pojawiało się wrażenie, że jesteśmy w jednej z argentyńskich knajp.

 

We własnych aranżacjach, łączących argentyńskie tango, jazz i muzykę klasyczną, zespół zaprezentował takie polskie znane utwory jak: „Umówiłem się z nią na dziewiątą” i „Już taki jestem zimny drań” Henryka Warsa, „Ta ostatnia niedziela” Jerzego Petersburskiego. Wszystkie polskie przedwojenne tanga samodzielnie aranżował i opracował Piotr Kopietz.

 

Podczas koncertu delektowaliśmy się również zagranicznymi kompozycjami. Zabrzmiały m. in. „Oblivion”, „Libertango” czy „Adios Nonino” wybitnego kompozytora i wirtuoza tanga argentyńskiego Astora Piazzolli, które są wykonywane w wielu filmach. Zabrzmiało również tango Por una cabeza, skomponowane w 1935 roku przez Carlosa Gardela i najbardziej znane z filmu „Zapach kobiety”. W programie usłyszeliśmy także utwory skomponowane przez bandoneonista Piotra Kopca, który czerpie swoje inspiracje od stylu „nuevo tango” stworzonego przez A. Piazzollę. Pięknym uzupełnieniem koncertu były pokazy tanga w wykonaniu lwowskich tancerzy. Po zakończeniu koncertu każdy zainteresowany mógł porozmawiać z uczestnikami zespołu, a nawet kupić płyty.

Eugeniusz Sało


Obejrzyj galerię:

Sentido del Tango we Lwowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X