Wystawa fotograficzna „Opowieści z okupowanego Krymu” fot. Igor Rewaga / Nowy Kurier Galicyjski

Wystawa fotograficzna „Opowieści z okupowanego Krymu”

Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się dziewięć lat temu od zajęcia półwyspu Krymskiego. Od pierwszych dni zaczęły się również prześladowania miejscowej ludności. „Opowieści z okupowanego Krymu” to tytuł otwartej we Lwowie wystawy fotografii autorstwa trzech reporterów ukraińskich.

To fotograficzna dokumentacja represji stosowanych wobec obywateli Ukrainy. Zdjęcia powstały w latach 2014-2019, w czasie gdy ukraińscy fotoreporterzy mogli jeszcze podróżować na Krym. Później rosyjska administracja okupacyjna zakazała im odwiedzania półwyspu.

fot. Igor Rewaga / Nowy Kurier Galicyjski

Autorami zdjęć są Alina Smutko, Taras Ibragimow i Alona Sawczuk. W otwarciu wystawy wziął udział również Piotr Wygowski, ojciec więźnia politycznego Walentego Wygowskiego. Mężczyzna ma polskie korzenie. Pochodzi z obwodu Żytomierskiego.

– Syn został aresztowany na Krymie we wrześniu 2014 roku – powiedział dla Kuriera Galicyjskiego Piotr Wygowski. – Wyjechał tam w ramach wolontariatu. Został zatrzymany przez rosyjskie służby specjalne. Następnie przewieziono go do Moskwy, do o złej sławie aresztu śledczego Lefortowo. Skazano go na jedenaście lat kolonii o zaostrzonym reżimie. Teraz jest w mieście Kirowo-Czepieck w obwodzie kirowskim.

Pan Piotr od wielu lat walczy o uwolnienie syna z kolonii karnej. Niestety jak dotąd bezskutecznie.

Z powodów politycznych na Krymie aresztowano ponad 150 osób – w większości Tatarów krymskich oraz uprowadzono 43 ukraińskich aktywistów. Ponadto okupacyjne władze rosyjskie zatrzymały 15 dziennikarzy. Ostatnio Krym stał się też więzieniem dla osób uprowadzonych z zajętych terenów Ukrainy.

fot. Igor Rewaga / Nowy Kurier Galicyjski

– Ta wystawa przypomina wielu osobom kiedy i gdzie zaczęła się rosyjska agresja, do jakich konsekwencji ona prowadzi – zaznaczyła Tetiana Peczonczyk, dyrektor Centrum Praw Człowieka ZMINA (pol. ZMIANA). – Pokazuje jak potrzebne jest szybkie oswobodzenie Krymu. Bardzo ważne, by zdjęcia zobaczyło jak najwięcej osób. Chcemy je pokazać także w Warszawie i innych polskich miastach.

Wystawę zdjęć reporterskich stworzyło Centrum Praw Człowieka ZMIANA we współpracy z Misją Prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu.

– Polska zawsze popiera wszystkie rezolucje ONZ dotyczące integralności terytorialnej Ukrainy, w tym także przynależności Krymu, co jest dla nas bardzo ważne – powiedziała Maria Tomak, kierownik Platformy Krymskiej, Przedstawicielstwa Prezydenta Ukrainy na Krymie. – Ale Polska jest też uczestnikiem Platformy Krymskiej, począwszy od pierwszego szczytu założycielskiego, który odbył się w sierpniu 2021 roku.

We Lwowie wystawa będzie czynna do 20 kwietnia. A od 12 kwietnia zdjęcia można obejrzeć także w czeskiej Pradze.

Konstanty Czawaga

Przez całe życie pracuje jako reporter, jest podróżnikiem i poszukiwaczem ciekawych osobowości do reportaży i wywiadów. Skupiony głównie na tematach związanych z relacjami polsko-ukraińskimi i życiem religijnym. Zamiłowany w Huculszczyźnie i Bukowinie, gdzie ładuje swoje akumulatory.

X