Wspólny koncert Chóru „Wieriowki” i „Śląska” w Kijowie Mieczysław Durkalec i Marian Mazur, prezes TKPZL oddział w Strzelczyskach (fot. Konstanty Czawaga)

Wspólny koncert Chóru „Wieriowki” i „Śląska” w Kijowie

Na prestiżowej scenie Pałacu „Żowtnewyj” w stolicy Ukrainy 2 lutego br. wystąpi 240 polskich i ukraińskich artystów – zapowiada Mieczysław Durkalec, producent koncertu, organizator i menażer projektów i programów, wyłączny przedstawiciel Państwowego Zasłużonego Akademickiego Narodowego Chóru Ukrainy im. Hrygoria Wieriowki.

– Jestem wrocławianinem – mówił Durkalec. – Pochodzę z czysto polskich rodzin, które od wieków mieszkały w wioskach koło Sambora, tak że te ziemie są ziemiami dla nas bardzo bliskimi, bo zawsze ciągnie człowieka do korzeni. Stąd jest moja wielka sympatia do Ukrainy, a do tej ziemi w szczególności. Jestem z wykształcenia ekonomistą i prawnikiem. Zajmowałem się od wielu lat biznesem, ale właśnie na Ukrainie pozostawiłem biznesy na boku i zajmuję się projektami kulturalnymi. I tu mam satysfakcję wielką. Na Ukrainie mieszkam i pracuję od ponad 15 lat. Byłem współproducentem filmu „Modlitwa za hetmana Mazepę”, z reżyserem Jurijem Ilienką pracowałem, z aktorem Bohdanem Stupką, a wiele lat przyjaźnię się i współpracuję z Narodowym Chórem Ukrainy im. Hrygoria Wieriowki. „Wieriowka” to dusza Ukrainy. Ja tak uważam i tak mówię, bo jest to piękno Ukrainy i nieposkromiona energetyka Kozaków-charakterników. Ja w Polsce zorganizowałem ponad 20 koncertów, w tym w najświętszych miejscach Polski, na Jasnej Górze. Na koncercie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym Mazurkas tysiąc gości zaproszonych elity kulturalnej Warszawy oklaskiwało chór przez trzy godziny, a koncert planowaliśmy na dwie. Mam szczególną radość w pracy z Chórem „Wieriowka”, który moim zdaniem jest najlepszym na świecie zespołem folklorystycznym. Ja bardzo wiele widziałem i słuchałem w świecie takich podobnych zespołów i stwierdzam, że Chór Wieriowka to jest Olimp światowej muzyki folkowej.

Mieczysław Durkalec już kolejny raz przygotowuję wspólny koncert Narodowego Chóru Ukrainy im. Hryhoria Wieriowki oraz Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

– Zorganizowałem taką partnerską przyjacielską współpracę tych dwóch zespołów – opowiada. – Byliśmy gośćmi specjalnymi Festiwalu „Silesia”. W wyniku tej takiej pozytywnej bardzo współpracy „Wieriowki” i „Śląska” 2 lutego organizuję wspólny koncert tych dwóch zespołów w Pałacu „Żowtnewyj” w Kijowie. Na scenie wystąpi w sumie 240 artystów. „Śląsk” przyjeżdża w składzie 110 artystów na ten koncert. „Śląsk” będzie koncertował we Lwowie, w Żytomierzu i finał tego tourne będzie w Kijowie. 26 stycznia planujemy specjalny ponowny koncert sakralny Chóru „Wieriowka” dla wierzących w konkatedrze św. Aleksandra w Kijowie. W wyniku współpracy i przyjaźni z Chórem „Wieriowka” udało się wprowadzić do repertuaru chóru 10 przepięknych polskich pieśni, w tym wszystkie ulubione przez św. Jana Pawła II. Chór wykonuje te pieśni w języku polskim, czystą polszczyzną i ja mam tą przyjemność pracować ze śpiewakami nad doszlifowaniem wymowy, brzmienia zespołu. A „Śląsk” przygotowuje pieśń w języku ukraińskim. Program tego koncertu jest tak ustawiony, że w pierwszej części występuje „Śląsk” ze swoim typowym programem. Potem ze swoim programem występuje „Wieriowka”, a na koniec dwa chóry wspólnie wykonują dwie pieśni, jedną polską w języku polskim, a druga będzie ukraińska pieśń, którą dwa zespoły razem będą wykonywały po ukraińsku. Każdy z zespołów przedstawi swój repertuar standardowy, ale ponieważ ten rok jest Rokiem św. Jana Pawła II, to zaśpiewamy dwie-trzy ulubione pieśni Jana Pawła II, w tym oczywiście „Barkę”.

Nasza rozmowa przebiegała podczas Wielkiego Kolędowania u arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego. Mieczysław Durkalec specjalnie przyszedł do Lwowskiej Kurii Metropolitalnej, ażeby zobaczyć jak kolęduje młodzież z polskiej wsi Strzelczyska koło Mościsk.

– Zaprosiliśmy ten wspaniały dziecięcy chór ze Strzelczysk do uczestnictwa w sakralnym koncercie w kijowskiej konkatedrze św. Aleksandra – wyjaśnił Durkalec. – Ta młodzież pod koniec stycznia będzie mogła zaśpiewać swoje pieśni otoczona artystami najlepszego w świecie chóru – „Wieriowka”. Będzie to wielka satysfakcja dla tej młodzieży.

Zespół ze Strzelczysk (fot. Konstanty Czawaga)

Mieczysław Durkalec powiedział też o swoich dalszych projektach:

– W tym roku ja w sumie planuję i przygotowuję cztery tourne Chóru „Wieriowki” w Polsce. Pierwsze będzie w maju, i ono będzie i patriotyczne, i poświęcone św. Janowi Pawłowi II. Potem będzie tourne w sierpniu, w związku z 40. rocznicą „Solidarności”. W październiku będzie tourne w związku z Dniami Nauki. I bardzo możliwie, że jeszcze jedno w okresie grudnia, ale na razie jeszcze nie chcę o tym mówić, bo ten projekt jest w trakcie przygotowania.

Konstanty Czawaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X