SBU zatrzymała dwóch fałszerzy „Karty Polaka”, którzy kierowali pogróżki wobec konsula RP we Lwowie

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała dwóch lwowian, którzy podając się za miejscowego dziennikarza śledczego wysyłali pocztą elektroniczną groźby do Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Według centrum prasowego SBU funkcjonariusze ustalili, że byli oni zaangażowani w nielegalną produkcję polskich dokumentów dla obywateli Ukrainy.

„Wyrabiali dla zamawiających „Kartę Polaka” na podstawie fałszywych zaświadczeń o działalności obywateli ukraińskich w organizacji polskiej mniejszości narodowej. Po opublikowaniu w lokalnych mediach dowodów świadczących o tych fałszerstwach owi przestępcy postanowili zemścić się na dziennikarzu, który je opublikował. Zarejestrowali oni elektroniczną skrzynkę pocztową, z której zaczęli kierować groźby do Konsulatu Generalnego i do polskiej społeczności Lwowa, rzekomo w imieniu owego dziennikarza” – czytamy w komunikacie SBU.

Podczas rewizji przeprowadzonej w domu podejrzanych w tej sprawie funkcjonariusze organów ścigania znaleźli laptop, telefony komórkowe, karty bankowe i ponad 30 tys. euro. W laptopie podejrzanych pracownicy SBU znaleźli dowody, że to na nim przygotowali i z niego wysłali list w imieniu dziennikarza z groźbami dla polskiego Konsulatu Generalnego. W tym komputerze były również kolejne listy z pogróżkami, w tym bezpośrednio do konsula Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie. Obecnie trwają czynności dochodzeniowe i operacyjne w celu zidentyfikowania wszystkich osób zaangażowanych w nielegalne działania na podstawie części 2 art. 129 (groźba zabójstwa) Kodeksu karnego Ukrainy.

Na podstawie: ssu.gov.ua
Źródło: kresy24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X