W Horodence zwrócono relikwie św. Pawła

W Horodence zwrócono relikwie św. Pawła

W niewielkiej miejscowości Horodenka, w województwie iwano-frankowskim (dawn. stanisławowskim) w świątyni Niepokalanego Poczęcia NMP, dziś cerkwi greckokatolickiej, wystawiono relikwię Apostoła Pawła – ułamek kości i relikwie św. Ramona de Penyafort – patrona prawników kościelnych.

Relikwie są umieszczone we wspaniałej cerkwi – dawnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP i przez dłuższy czas były w mieście. W obawie przed zbezczeszczeniem w pewnym okresie zostały zabrane ze świątyni. Przed pół rokiem relikwie przyniosło do świątyni młode małżeństwo i przekazało ks. Igorowi Kowbasiukowi. Kto to był, ksiądz nie ujawnia, bo zwracający zastrzegli sobie zachowanie tajemnicy. „Ktoś może powiedzieć, że to bohaterstwo, a ktoś – że świętokradztwo. Naturalnie nie ze strony tych, co relikwie zwrócili, a tych, co je z kościoła zabrali – mówi dziennikarce Kuriera ks. Igor. – Przypuszczam, że po prostu nie wiedzieli co to takiego”. Przed kilkoma dniami relikwie zostały wystawione dla wiernych. Co dnia do Horodenki przyjeżdża wielu wiernych, żeby się pomodlić.

W szczególności oczekuje się przyjazdu wielu… prawników, bo to właśnie ich patronem jest hiszpański ksiądz Ramon de Penyafort, uważany za ojca prawodawstwa kościelnego. Studiował w Barcelonie i na Uniwersytecie w Bolonii i tam został doktorem prawa cywilnego i kanonicznego. Przez krótki okres wykładał, a nawet kierował katedrą prawa. W 1222 roku w hiszpańskiej Katalonii, wstąpił do zakonu dominikanów. Mając wspaniałe wykształcenie prawnicze Ramon de Penyafort napisał pierwszy oficjalny „Kodeks prawa kanonicznego”. Zmarł w 1275 roku, w wieku prawie stu lat. Po pewnym czasie został kanonizowany przez papieża Klemensa VIII w 1601 roku i pochowany w świątyni w Barcelonie.

Oprócz relikwii świętego prawnika w cerkwi w Horodence jest cząstka kości Apostoła Pawła. Przetrzymywana w niewielkim relikwiarzu, obramowanym srebrnym wianuszkiem. Relikwia wygląda na dość starą – ma już kilkaset lat. Pod kryształowym ośmiobocznym szkiełkiem jest czerwone tło. Na nim, na niewielkim kawałku grubo tkanego płótna kaligraficzny napis „Pauli Ap”. Poświadcza tę relikwię nawet specjalny dokument, którzy odszukał ks. Igor. Jest to pismo datowane na rok 1748 i podpisane przez Tomaso Chervini, biskupa, katolickiego patriarchę Jerozolimy. Jest tam napisane, że „święta relikwia pochodzi z wiadomego źródła, potwierdzonego historycznie i potwierdzona jest pieczęcią. Jest to cząstka kości św. Pawła Apostoła, włożona w niewielka srebrną owalną kapsułę i umocowana nicią czerwonego koloru i przypieczętowana pieczęcią z czerwonego hiszpańskiego wosku”. Dokument powstał 30 sierpnia 1748 roku w rzymskiej kancelarii biskupa Chervini.

Relikwie do horodelskiego kościoła przywiózł prawdopodobnie Mikołaj Potocki, bo z jego fundacji powstała świątynia. „Z tym arystokratą liczono się w Europie i mógł on przywieść takie relikwie do Horodenki” – kontynuuje ks. Kowbasiuk. Relikwie przywieziono do umieszczenia w głównym ołtarzu podczas konsekracji kościoła. Świadczą o tym zapisy w książce historyka sztuki Zbigniewa Hornunga (Hornung Z. Majster Pinzel snycerz – karta z dziejow polskiej rzezby rokokowej, Wroclaw, 1976. – s. 71). Jest tam zapisane, że w kościele, budowę którego ukończono pod koniec lat 50. XVIII wieku i uroczyście konsekrowano 2 lipca przez biskupa Stanisława Rajmunda Jezierskiego, w głównym ołtarzu wmurowano relikwie Pawła Apostoła i św. Ramona de Penyafort, a w bocznych ołtarzach męczenników Paciensa i Pudencjany. Do niedawna nikt o tym nie mówił. Gdy w świątyni znów zaczęto odprawiać nabożeństwa, do ks. Igora zwrócili się ci, którzy relikwie przechowywali. Obecnie relikwie są wystawiane do uczczenia przez wiernych.

Sabina Różycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X