W Drohobyczu odsłonięto siódmy na Ukrainie pomnik Jana Pawła II Montowanie pomnika (fot. o. Bruno Neumann)

W Drohobyczu odsłonięto siódmy na Ukrainie pomnik Jana Pawła II

24 sierpnia w Drohobyczu został odsłonięty siódmy na Ukrainie pomnik Jana Pawła II.

Podczas uroczystości odpustowej w parafii św. Bartłomieja oraz obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy figurę Wielkiego Papieża poświęcił koadiutor diecezji charkowsko-zaporoskiej Marian Buczek, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej.

Na uroczystość przybyło wielu miejscowych Polaków, a także Polacy z Borysławia, Truskawca, Stryja, Medenic i okolicznych wiosek, również zebrało się niemało Ukraińców. W ten dzień na Rynku obchodzono narodowe Święto Niepodległości. Przyszło też duchowieństwo Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego i przedstawiciel Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego patriarchatu kijowskiego.

Ks. biskup Marian Buczek w swojej homilii podkreślił, że „sługa Boży Jan Paweł II jest dla nas przykładem człowieka, który myśli i mówi prawdę. I musimy tę prawdę głosić wszędzie: i w parlamencie, i w spotkaniach z władzami, spotkaniach ze sobą. I dopiero wtedy między nami będzie zgoda, pojednanie i poszanowanie. Widzimy, że od kilku lat prezydenci Polski i Ukrainy, przedstawiciele władz samorządowych województw spotykają się. Są nawiązywane kontakty między miastami, powiatami Polski i Ukrainy. Dzisiaj również są przedstawiciele Sanoka, którzy mają podpisać umowę o współpracy z władzami Drohobycza. Poznajemy się nawzajem, poznajemy swój język, kulturę. Młodzież polska chętnie uczy się ukraińskiego, młodzież ukraińska — polskiego. Po co? Kiedy się spotkają, żeby spokojnie rozmawiać, porozumiewać się. Przy takich rozmowach cały czas patrzymy na sytuację tych mniejszości narodowych — ukraińskiej w Polsce i polskiej na Ukrainie, i pomagamy sobie nawzajem. Jesteśmy tymi samymi Słowianami, spośród których wyszedł Wielki Słowianin sługa Boży Jan Paweł II. Jest dla nas przykładem pojednania, przebaczenia”.

Po zakończeniu mszy św. i procesji Eucharystycznej biskup Marian Buczek poświęcił wzniesiony przed kościołem pomnik Wielkiego Papieża Jana Pawła II. Ks. proboszcz Władysław Grymski złożył podziękowanie wszystkim ofiarodawcom i tym, którzy pomogli dokonać tego dzieła. W imieniu władz miejscowych głos zabrał mer miasta Drohobycza Mykoła Huk. Konsul generalny RP we Lwowie ambasador Wiesław Osuchowski zwracając się do zebranych życzył, ażeby ten pomnik Jana Pawła II w Drohobyczu był miejscem modlitw, spotkań Polaków i Ukraińców, ale zarazem przebaczania sobie, wszystkim.

Na Ukrainie jest to już siódmy pomnik Jana Pawła II, poprzednie wzniesiono w Kijowie, Lwowie, Latyczowie, Kamieńcu Podolskim, Samborze i Bołszowcach.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 3 (45) 17 września 2007

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X