Tempus na przykarpaciu

Tempus na przykarpaciu

Dyrektor Tempus-office Swietłana Szytikowa (For. Natalia Kryworuczko)Koordynatorzy projektu – dyrektor Tempus-office Swietłana Szytikowa, menadżer Olena Orżel i analityk Żanna Tałanowa przedstawili uczestnikom seminarium zasady poprawnego formułowania i wypełniania kwestionariuszy projektów. Szczególną uwagę zwracano na partnerstwo między uczelniami i otwarty dialog we wspólnej realizacji. Jak zaznaczyła Swietłana Szytikowa: „…podstawowym warunkiem podania projektu jest ilość ukraińskich i międzynarodowych uczelni (minimalnie 3). Ważne jest też, że uczelnia podająca projekt powinna mieć na uwadze przede wszystkim strategiczne cele rozwoju i strategię uczelni-partnerów, jak również strategię rozwoju regionalnych, narodowych i międzynarodowych priorytetów. Cieszy też fakt, ze udział w seminarium wzięły prawie wszystkie uczelnie Iwano-Frankowska.

 

Kolejny dzień był poświęcony prezentacji reform oświaty na Ukrainie w związku z wprowadzeniem instrumentów procesu bolońskiego. Chodzi tu o ilość punktów, które każdy student powinien zaliczyć w czasie studiów. O wprowadzeniu tego systemu na Uniwersytecie Kijowskim opowiedział koordynator programu Andrij Stawicki. Projekt ten jest programem pilotażowym UE i jest skierowany na ujednolicenie nauczania w różnych państwach, oceny samodzielnej pracy studentów i wkładu profesorów. Pozwoli to młodzieży studiować na dowolnej uczelni europejskiej, samodzielnie wybierać kierunek i zakres studiów.

„Dobrą praktyką stała się współpraca kilku uczelni działających w tym systemie. Studenci otrzymują możliwość studiowania po semestrze na różnych uczelniach. Sami mogą wybierać dyscypliny, odpowiednio samodzielnie korygując plany studiów. Zmienia to ich zachowanie” – mówi Andrij Stawicki. Efektywność nauczania sprawdzana jest po każdym semestrze, żeby określić jakość przygotowania studentów.

Jak określił Wołodymyr Ługowoj, lokomotywami społecznego rozwoju obecnie są uniwersytety, które nie tylko szkolą kwalifikowanych fachowców, ale mogą być równoprawnymi partnerami uczelni zagranicznych. Musi zostać pokonana różnorodność podejścia do oceny przedmiotów i wypracowany jednolity system kwalifikacyjny. W ramach informacyjnych dni systemu Tempus, prowadzone były stałe konsultacje osób zainteresowanych.

Natalia Kryworuczko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X