Liderzy Europy zmierzą się w Warszawie

Liderzy Europy zmierzą się w Warszawie

27 listopada br. odbyły się półfinały gry „Liderzy Europy”, w których uczestniczyli uczniowie 9–11 klas szkół z polskim językiem nauczania nr 10 i 24 we Lwowie, szkoły nr 3 w Mościskach oraz Centrum Kulturalno-Oświatowego im. Kornela Makuszyńskiego w Stryju. Zwycięzcy wezmą udział w finale organizowanym 7-8 grudnia w Warszawie, gdzie zmierzą się z młodzieżą z Polski i Litwy.

Projekt „Liderzy Europy” został zorganizowany przez Fundację Banku Zachodniego WBK i ma na celu zachęcić młodzież szkolną do zdobywania wiedzy z zakresu finansów, przedsiębiorczości i bankowości poprzez grę edukacyjną opracowaną przez pracowników banku.

Przez cały październik nauczyciele w każdej ze szkół przeprowadzili zajęcia z przedsiębiorczości w oparciu o przekazane przez wolontariuszy konspekty zajęć lekcyjnych i wyłonili najlepsze drużyny odpowiadające kategoriom wiekowym – 15, 16 i 17 lat. Wyłonione w ten sposób po trzy najlepsze drużyny z Litwy i z Ukrainy przyjadą na rozgrywki finałowe w Polsce, gdzie zmierzą się ze swoimi rówieśnikami z Polski.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z realizacji tego pomysłu. Miło nas zaskoczyło, że nauczyciele i uczniowie z Mościsk bardzo pozytywnie przekonali inne szkoły, że wszystkiego można się nauczyć. To był taki pozytywny kamyczek, który spowodował, że wszyscy się otworzyli – opowiada prezes Fundacji Banku Zachodniego WBK Eliza Dzwonkiewicz. – To jest nasz pierwszy międzynarodowy projekt, bo wcześniej działaliśmy tylko w Polsce. Staramy się właśnie nie zapominać o naszych rodakach, którzy zostali na Ukrainie i na Litwie. Mamy świadomość, że ci młodzi ludzie często odwiedzają Polskę i warto  żeby zapoznali się z terminologią finansową, bo to na pewno ułatwi im obecność w Ojczyźnie – dodaje.

 

Zasady gry są bardzo proste. Pięcioosobowe zespoły przemieszczają się po mapie Europy, odwiedzając stolice kolejnych krajów. Podczas podróży wybierają tańszy bądź droższy środek transportu i jednocześnie w każdej stolicy rozwiązują zadanie matematyczne lub odpowiadają na pytania o różnym stopniu trudności, zarabiając w ten sposób pieniądze. Gra kończy się, gdy pierwszy z zespołów odwiedzi 5 stolic, a wygrywa zespół, który posiada najwięcej pieniędzy w swoim wirtualnym portfelu.

Marta Markunina, dyrektor szkoły nr 10 we Lwowie z polskim językiem nauczania i Eliza Dzwonkiewicz, prezes Fundacji Banku Zachodniego WBK (Fot. Eugeniusz Sało)Cztery zespoły, oznaczone różnymi kolorami: żółci, niebiescy, czerwoni i zieloni zmierzyli się w półfinale. Z klas 9-tych najlepszym był zespół ze Stryja. Z 10-tych klas bezkonkurencyjnymi byli chłopcy ze szkoły 24, a z 11-tych klas po zaciętej walce z drużyną szkoły Mościskiej, zwycięstwo zdobyło polskie Centrum Kulturalno-Oświatowe im. Kornela Makuszyńskiego w Stryju. Czyli w wielkim finale w Warszawie reprezentować Ukrainę będą dwie drużyny ze Stryja i jedna ze Lwowa.

 – Na wszystkich finalistów czeka wycieczka szlakiem bankowym po Warszawie. Opracowano specjalny program turystyczny. Będą nagrody w postaci sprzętu elektronicznego, książek, gier, a nawet nagród pieniężnych. Na pewno będzie bardzo atrakcyjnie – powiedziała Eliza Dzwonkiewicz, prezes Fundacji Banku Zachodniego WBK.

Trzymamy kciuki za nasze drużyny w rozgrywkach finałowych w Warszawie.

Eugeniusz Sało

Tekst ukazał się w  nr 22 (170) 30 listopada – 13 grudnia 2012


Czytaj też:

Liderzy Europy pochodzą ze Lwowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X