11 listopada na Uniwersytecie Przykarpackim

11 listopada na Uniwersytecie Przykarpackim

11 listopada dla wszystkich Polaków jest dniem szczególnym. Polacy na całym świecie, wraz z miłośnikami języka i kultury polskiej, obchodzą ten dzień organizując koncerty i spotkania. My także postanowiliśmy spotkać się w kameralnym gronie i przedstawić naszym gościom fragment historii Polski, związany z odzyskaniem niepodległości.

Studenci IV roku polonistyki przedstawili trzy ciekawe „etiudy” teatralne. Każda część dotyczyła określonego okresu historycznego. Młodzież krótko przedstawiła w jakich okolicznościach doszło do rozbiorów Polski, jak wyglądała sytacja Polaków w tym czasie, jak udało się nam wywalczyć niepodległość oraz… jak cieszono się wolnością w latach 20-ych.

Studentki zaśpiewały m.in. „Rotę” Marii Konopnickiej, pieśń żołnierską „Wojenko, wojenko”, przedstawiły wiersze Juliana Tuwina „Do krytyków” oraz „Bal w operze”. Uroczystość zakończyła się występem, wzorowanym na kabaretach z lat 20-tych. Święto 11 listopada, które obchodziliśmy wspólnie ze studentami w Iwano-Frankowsku, było zatem bardzo radosne.

Na naszej uroczystości pojawiła się również pani Olga Wojtyczuk, kierownik Działu Literatury Obcej Obwodowej Uniwersalnej Biblioteki Naukowej im. I. Franki. Dzięki pani kierownik mogliśmy obejrzeć film dokumentalny, w którym przedstawiciele mediów wypowiadają się na temat Polski.

Agnieszka Szczypiór, lektor j. polskiego (MNiSW)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X