Tag: życiorysy

Andrzej Jacek Zajączkowski (1933–2021) Andrzej Jacek Zajączkowski
Wydarzenia

Andrzej Jacek Zajączkowski (1933–2021)

W pierwszych dniach kwietnia otrzymaliśmy smutną wiadomość, iż 2 kwietnia 2021 roku w Wielki Piątek zmarł Andrzej Jacek Zajączkowski – wieloletni członek Oddziału Stołecznego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Odszedł kolejny wielki lwowianin profesor Wacław Szybalski Wacław Szybalski z córką w kawiarni przy Akademickiej, 2010 (z archiwum autora)
Historia, UPAMIĘTNIENIA

Odszedł kolejny wielki lwowianin profesor Wacław Szybalski

Wacław Szybalski (ur. 9.IX.1921 we Lwowie, w Polsce, zm. 16.XII.2020 w Madison, w USA). Odszedł kolejny wielki lwowianin. Związek z ukochanym Lwowem podkreślał zawsze na pierwszym miejscu. Wszystkie etapy jego długiego życia, nawet te związane z jego bogatą karierą naukową, były – jak wspominał – konsekwencją 23 pierwszych lat przeżytych we Lwowie, w rodzinnej kamienicy […]

Z wiarą w potęgę idei
Historia

Z wiarą w potęgę idei

W drugiej połowie XIX w. Lwów stał się przystanią dla całej rzeszy powstańców styczniowych. Część z nich wracała z zesłania do Polski, inni po latach emigracyjnej tułaczki szukali dla siebie miejsca w kraju. Jedni i drudzy wybierali zabór austriacki, ze względu na swobody, którymi cieszyła się ta część kraju. Do grupy tułaczy osiadłych we Lwowie […]

Kompozytor i pedagog
Historia

Kompozytor i pedagog

Karol Mikuli należał do grona osób najbardziej zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. Wirtuoz pianista był uczniem Chopina, kompozytorem i dyrygentem. Poprzez działalność pedagogiczną trwale związał się ze Lwowem, który dzięki niemu stał się bardzo ważnym ośrodkiem chopinowskim, łącznikiem pomiędzy Fryderykiem Chopinem a następnymi pokoleniami pianistów.

X