Świątynia nad Smotryczem fot. Dmytro Poluchowycz

Świątynia nad Smotryczem

Widok na dolinę Smotrycza i kościół pw. św. Józefa – to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Gródku Podolskim w obw. chmielnickim. Kościół powstał w latach 1995-1996 dzięki niestrudzonemu budowniczemu świątyń na Podolu – o. Władysławowi Wanagsowi. W grudniu 1997 roku kościół został konsekrowany przez biskupa Jana Olszańskiego.

Strona internetowa Костели і каплиці України podaję informację, że parafię obsługują zakonnicy Zgromadzenia Ojców Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP oraz że pracują tu też zakonnice ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Maryi, przy kościele działa Dom Miłosierdzia.

Dzięki życzliwości jednego z naszych Czytelników, ks. Olega Żaruka, możemy informację zaktualizować. Otóż od 2001 roku w parafii św. Józefa pracują księża diecezjalni. Od 2014 roku pracują tu również siostry ze Zgromadzenia Benedyktynek Misjonarek. Dom Miłosierdzia natomiast działa przy innej parafii w Gródku – św. Stanisława biskupa i męczennika, gdzie właśnie pracują księża marianie. Serdecznie dziękujemy Księdzu za pilność i nieobojętność.

Malowidła w kościele są dziełem utalentowanego miejscowego artysty Petra Wojtaluka.

Dmytro Poluchowycz

Dmyto Poluchowycz. Za młodu chciał być biologiem i nawet rozpoczął studia na wydziale biologii. Okres studiów przypadał na okres rozpadu ZSRS. Został aktywistą Ukraińskiego Związku Studentów. Brał udział w Rewolucji na Granicie w styczniu 1991 roku. Był jednym z organizatorów grupy studentów, która broniła litewskiego Sejmu. W tym okresie rozpoczął pracę jako dziennikarz. Pierwsze publikacje drukował w antysowieckim drugim obiegu z okresu 1989-90. Pracował w telewizji, w prasie ukraińskiej i zagranicznej. Zainteresowania: historia, krajoznawstwo, podróże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X