Swastyka w Drohobyczu

Swastyka w Drohobyczu

Przykry, haniebny i ohydny wypadek miał miejsce w Drohobyczu. Na drzwiach i ścianie siedziby młodzieżowego centrum „Alter”, o godz. 20:00 pojawiła się faszystowska swastyka. I nie sama. Obok – symbol „nieboszczki” SNPU (Socjal-Nacjonalistycznej Partii Ukrainy – red.), który teraz wykorzystuje jedna z partii, obecnych w parlamencie Ukrainy oraz wiele radykalnych i marginalnych ugrupowań.

W Drohobyczu już dawno nie widziano podobnych „malarskich eksperymentów”. „Osobiście nie pamiętam, kiedy coś podobnego zdarzyło się w Drohobyczu – mówi kierownik centrum „Alter” Andrij Jurkiewicz. – Kilka lat wstecz, ktoś namalował swastykę na murach synagogi. A teraz – na naszych drzwiach. Nie uważam tego za przypadek”. Nie uważa tego za niewinną, dziecięcą zabawę również rektor Drohobyckiego Uniwersytetu Nadija Skotna.

Pora wszystko nazwać po imieniu. Teatr „Alter” i centrum młodzieżowe o tej samej nazwie, wspólnie z polonistycznym naukowo-informacyjnym centrum drohobyckiego uniwersytetu, są jedynymi instytucjami, które robią realne kroki, aby zbliżyć nas wszystkich i nasze miasto do Europy, propagują i promują wielokulturową i wielonarodową spuściznę Ziemi Drohobyckiej. Ale komuś ubogiemu rozumem i duchem to się nie podoba.

 

Całkiem niedawno Internetowi blogerzy – mali, drobni, więksi – próbowali obwiniać nie tylko „Alter” o wszystkie grzechy „nieposzanowania” Ukrainy. Teraz ktoś przeszedł do konkretnych, bardzo niebezpiecznych, działań. „Oni” uczynili to zgodnie z ich dewizą: „kto nie z nami – ten przeciwko nam”. Niepotrzebni są im ani „cudzy i obcy” „Alter”, ani Schulz razem z Iwanem Franką i Karmańskim, Stefanykiem i Lachowiczem.

Co na to władze? Na razie – nic. Milicja? Ponad godzinę minęło, zanim pojawił się śledczy, o nieznanej randze, o nazwisku Fedorow. Złożył jakiś protokół i poszedł sobie przekonany, że można w dowolnym miejscu malować ten symbol – „każdy ma prawo na własne poglądy”.

Tymczasem przypadek nabrał rezonansu. Komuś ten incydent może się wydać niepoważnym, nie wartym uwagi. Ale nie. Muszą to sobie uświadomić wszyscy, w tym także młodzi stróże prawa, że gdy zaczynają malować swastyki na centrach artystycznych, jest to zagrożeniem dla każdego z nas, dla całej społeczności.

Leonid Golberg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X