Strategia sukcesu firmy Wito Nadaszkiewicz (fot. Konstanty Czawaga)

Strategia sukcesu firmy

23 czerwca w siedzibie Związku dziennikarzy Ukrainy we Lwowie odbyła się prezentacja książki „Przedsiębiorstwo. Strategia sukcesu” (Wydawnictwo „Kameniar”, Lwów) – owoc współpracy dwóch autorów: znanego guru zarządzania, doradcy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego prof. Krzysztofa Obłoja z Warszawy i publicysty oraz kierownika kancelarii doradczo-prawnej ze Lwowa Wito Nadaszkiewicza.

Jak zaznaczył Wito Nadaszkiewicz, autorzy od samego początku postawili za cel napisać książkę, na którą by sami zwrócili uwagę, która by połączyła korzyść czytania z jego przyjemnością. Tego celu pomogli osiągnąć nie tylko dostępny, nieprzeciążony zbędną naukowością język i brak „wody”, lecz też bogate ilustrowanie zagadnień i porad przez rozmaite studia przypadku: o tym jak Szwajcarzy zdominowali światowy rynek zegarków, czym w podstawie różni się rynek kawy od rynku win, jak Toyocie udało się zwalczyć europejskich i amerykańskich konkurentów, jakie błędy na drodze do sukcesu popełnił Intel, dlaczego Red Bull zarabia miliony, jeżeli wyprodukować podobny napój może prawie każdy student na kuchnie… Wszystkich tematów nie da się przeliczyć, a obok znanych międzynarodowych marek pojawiają się historie z życia lokalnych ukraińskich firm – „Rodzinna kiełbaska”, Klinika Zabłockiego, NORD, „!Fest” etc.

Wito Nadaszkiewicz uważa, że popularyzacja przedsiębiorczości jest bardzo ważną dla Lwowa i Ukrainy Zachodniej, która cierpi od bezrobocia: „Przedsiębiorca nie potrzebuje szukać pracy, nie wymaga jej, natomiast odwrotnie – stwarza miejsce dla siebie, bliskich, a później staje się prawdziwym pracodawcą, zabezpiecza pracą tych, kto po uzyskaniu dyplomu nie wie co robić – siedzieć na szyi u rodziców czy opuszczać kraj. Jeżeli taki przedsiębiorca nie chce na tym poziomie się zatrzymać, jeśli marzy o czymś naprawdę wielkim – to właśnie strategia jest kluczem do prawdziwego sukcesu”. Strategia – to połączenie nauki ze sztuką, gdzie nie ma aż tak prostych rozwiązań, lecz książka daje praktyczne porady i zadaje ważne pytania, na które sam sobie musiał by odpowiedzieć każdy biznesmen – doświadczony, początkujący, czy też tylko zamierzający. Jeżeli chodzi o merytoryczną radę, to według autorów najważniejszym na rynku jest nie być podobnym do innych. Jeżeli w przyrodzie czy w społeczeństwie być „białą wroną” jest niekomfortowo, a nawet niebezpiecznie – w biznesie to się zupełnie opłaca.

Książka „Przedsiębiorstwo. Strategia sukcesu” – wynik kilkuletniej transgranicznej polsko-ukraińskiej współpracy, która zaowocowała czymś nowym dla ukraińskiego czytelnika. Spośród literatury na tematy biznesu, spośród rosyjskojęzycznych tłumaczeń anglojęzycznych autorów ukazała się praca stworzona po ukraińsku i dla ukraińskiego czytelnika. A ponieważ „książka bez rysunków jest nieciekawą”, ilustracje do niej stworzyła znana lwowska malarka Wiktoria Kowalczuk, która wstępnie czytając książkę zwróciła uwagę, że nawet dla niej – osoby ze świata sztuki – zapoznanie się ze światem biznesu okazało się interesującym.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 12 (256) 30 czerwca – 14 lipca 2016

Przez całe życie pracuje jako reporter, jest podróżnikiem i poszukiwaczem ciekawych osobowości do reportaży i wywiadów. Skupiony głównie na tematach związanych z relacjami polsko-ukraińskimi i życiem religijnym. Zamiłowany w Huculszczyźnie i Bukowinie, gdzie ładuje swoje akumulatory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X