Słynna rzeźba Jezusa Frasobliwego powróciła z Polski do Lwowa fot. city-adm.lviv.

Słynna rzeźba Jezusa Frasobliwego powróciła z Polski do Lwowa

Odrestaurowana rzeźba Jezusa Frasobliwego z kaplicy Boimów wróciła z Polski do Lwowa.  Od połowy stycznia przyszłego roku będzie można ją oglądać w ramach ukraińsko-polskiej wystawy „To, czego nie widać”. Ekspozycja będzie prezentowana w jednym z muzeów Lwowa. Po renowacji kopuły rzeźba powróci na szczyt kaplicy Boimów. Poinformowała o tym Lilia Onyszczenko, doradca mera Lwowa ds. ochrony dziedzictwa kulturowego.

Kaplica po demontażu rzeźby, fot. Jurij Smirnow

Pod koniec 2021 roku po raz pierwszy od ponad 400 lat rzeźbę Chrystusa Frasobliwego z kaplicy Boimów demontowano, gdyż była w opłakanym stanie i wymagała renowacji. Figurę przekazano do warsztatu restauratorskiego.

– Początkowo renowacja rzeźby miała być przeprowadzona na miejscu, we Lwowie. Do jej oczyszczenia trzeba było sprowadzić z Polski specjalne urządzenie laserowe. Zaczęła się wojna, więc nie udało się tego zrobić. Następnie zaproponowano przewieźć rzeźbę do Warszawy. Została przewieziona. Przeprowadzono szczegółowe badania i odrestaurowano. Uzupełniono także brakujące elementy, w tym aureolę i koronę cierniową. Prace sfinansował Instytut POLONIKA z Warszawy – powiedziała Lilia Onyszczenko.

Po renowacji, od 24 października do 25 listopada, rzeźbę Chrystusa Frasobliwego można było oglądać na wystawie w jednej z warszawskich galerii.

Rzeźba po renowacji

Warto przypomnieć, że figura Chrystusa Frasobliwego na kopule kaplicy rodziny Boimów we Lwowie została zainstalowana około 1597-1605 roku. W jej powstaniu brał udział wrocławski budowniczy Andreas Bemer, wybitny rzeźbiarz Europy Środkowo-Wschodniej. Zabytek jest unikatowy i ma duże walory architektoniczne i artystyczne. Na kamieniu pod dwumetrową rzeźbą Chrystusa wyryto słowa: „Przechodniu, zatrzymaj się i zastanów, czy twoje cierpienie jest większe od mojego”.

W 2022 roku, dzięki współpracy Instytutu POLONIKA, Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki oraz służb restauratorskich we Lwowie, rzeźba została przewieziona do Polski, gdzie została zbadana i odrestaurowana. Zespołem konserwatorów kierował Paweł Jędrzejczyk, a w projekcie wzięło udział ponad 20 specjalistów.

źródło: city-adm.lviv.ua

Wystawa „To czego nie widać. Kulisy prac konserwatorskich nad rzeźbą Chrystusa Frasobliwego z kaplicy Boimów we Lwowie”

 

X