Wystawa „To czego nie widać. Kulisy prac konserwatorskich nad rzeźbą Chrystusa Frasobliwego z kaplicy Boimów we Lwowie”

Wystawa „To czego nie widać. Kulisy prac konserwatorskich nad rzeźbą Chrystusa Frasobliwego z kaplicy Boimów we Lwowie”

Instytut Polonika zaprasza na wystawę „To czego nie widać” od 24 października w galerii Okno na Kulturę, ul. Krakowskie Przedmieście 17 w Warszawie.

Ekspozycja przygotowana przez Instytut Polonika odsłania kulisy prac konserwatorskich przy rzeźbie Chrystusa Frasobliwego, która po raz pierwszy od 400 lat została zdemontowana z kopuły kaplicy Boimów we Lwowie i poddana wnikliwym badaniom prowadzonym przez interdyscyplinarny zespół.

Prace przy figurze mogły się odbyć dzięki staraniom i partnerstwu miasta Lwowa, Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego i Instytutu Polonika. Część funduszy na konserwację zebrała i przekazała „Fundacja Rozwoju Edukacji i Nauki Bankowej” Wyższej Szkoły Bankowej we Lwowie.

Wystawa „To czego nie widać. Kulisy prac konserwatorskich nad rzeźbą Chrystusa Frasobliwego z kaplicy Boimów we Lwowie” jest swoistym zaproszeniem do świata konserwatorów zabytków. Można przez chwilę wejść w rolę konserwatora, który pracuje nad rzeźbą liczącą ponad 400 lat. Ekspozycja opowiada o specyfice tej pracy widzianej przez pryzmat poszczególnych działań.

Wędrujemy szlakiem kolejnych badań i przemierzamy etapy prac konserwatorskich. Widzimy rzeźbę tak, jak widzą ją eksperci. Dzielimy radość nieoczekiwanych sukcesów i poznajemy gorzki smak niespełnionych nadziei. Pomagają w tym archiwalne fotografie, dokumentacja konserwatorska i nowoczesne technologie, jak skaning 3D czy filmy pokazujące nie tylko czyszczenie laserem, lecz także podróż rzeźby z wysokości niemal 30 m do poziomu posadzki w pracowni konserwatorskiej. Nie jest to praca oczywista ani łatwa, bo mamy do czynienia z niezwykle skomplikowanymi technologiami wykorzystującymi najnowsze odkrycia naukowe w dziedzinie fizyki i chemii. Czasem też zdarza się, że zakładane etapy prac konserwatorskich ulegają zmianie pod wpływem uzyskanych wyników badań.

Najważniejszym elementem wystawy jest… oryginalna rzeźba Chrystusa Frasobliwego, którą po raz pierwszy w historii możemy oglądać z bliska, czyli z perspektywy na co dzień niemożliwej. Figura Chrystusa Frasobliwego powstała bowiem jako zwieńczenie kopuły kaplicy Boimów we Lwowie, jednego z najcenniejszych zabytków miasta, który ma wysokość ok. 30 m. Zazwyczaj więc rzeźbę widać tylko z oddali. Teraz jednak możemy ją analizować z odległości zaledwie kilkudziesięciu centymetrów. Dzięki temu widać strukturę jej materiału czy detale. Widoczne nieprawidłowe cechy anatomiczne są efektem tego, iż została zaprojektowana do oglądania z oddali, z dołu, wtedy patrzenie z dolnej perspektywy wyrównuje „błędy” zamierzone przez autora rzeźby.

W tej chwili figura Chrystusa Frasobliwego jest najbardziej wnikliwie przebadanym zabytkiem na terenie Ukrainy. Działania, które rozpoczęły się w 2021 r., były prowadzone dzięki staraniom i partnerstwu miasta Lwowa, Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki i Instytutu Polonika. Część funduszy na konserwację zebrała i przekazała „Fundacja Rozwoju Edukacji i Nauki Bankowej” Wyższej Szkoły Bankowej we Lwowie. Wystawa „To czego nie widać” jest efektem działań zarówno konserwatorskich – dążących do zabezpieczenia polskiego dziedzictwa poza granicami kraju, jak i popularyzatorskich, by upowszechniać wiedzę o śladach Polaków na świecie. Przede wszystkim jednak jest zwróceniem uwagi na bezsprzeczną wartość działań dotyczących dbałości o wspólne dziedzictwo kulturowe świata.

Autorzy wystawy

Kurator merytoryczny: Marta Kruczyńska
Scenografia: Artmontage & Elipsy
Identyfikacja wizualna: Andrzej Pągowski
Redakcja: Iwona Hardej
Tłumaczenie na jęz. ukraiński: Iurii Tkachuk
Tłumaczenie na jęz. angielski: Małgorzata Matysik

Patronat honorowy

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego
Ambasadora Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Wasyla Zwarycza

Partnerzy

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie
Lwowska Narodowa Galeria Sztuki im. Borysa Woznickiego
Miasto Lwów

Patroni medialni

Polska Agencja Prasowa, Polskie Radio, Polskie Radio dla Zagranicy, Polskie Radio dla Ukrainy, TVP Polonia, Architektura. Murator, Kurier Galicyjski, Renowacje i Zabytki, Nowa Europa Wschodnia, Spotkania z Zabytkami

źródło: Instytut Polonika

X