Otwarto wystawę „To czego nie widać. Kulisy prac konserwatorskich nad rzeźbą Chrystusa Frasobliwego z kaplicy Boimów we Lwowie” Fot. A. Stawiński/Instytut Polonika

Otwarto wystawę „To czego nie widać. Kulisy prac konserwatorskich nad rzeźbą Chrystusa Frasobliwego z kaplicy Boimów we Lwowie”

Wystawa „To czego nie widać. Kulisy prac konserwatorskich nad rzeźbą Chrystusa Frasobliwego z kaplicy Boimów we Lwowie” jest już dostępna dla zwiedzających. Wernisaż wystawy odbył się 23 pażdziernika w galerii Okno na Kulturę, ul. Krakowskie Przedmieście 17 w Warszawie. Wystawę można będzie oglądać do 25 listopada 2023 roku. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Kurier Galicyjski.

– Tej wystawy mogłoby nie być, gdyby nie splot wydarzeń. Prace konserwatorskie i badania rozpoczęto na miejscu, ale w Ukrainie wybuchła wojna. Tym sposobem figura Chrystusa Frasobliwego trafiła do Polski. Po gruntownych badaniach i wnikliwym pracach konserwatorskich i restauratorskich, powróci na kopułę kaplicy Boimów, którą opuściła pierwszy raz od ponad 400 lat! Zanim to jednak nastąpi, można zobaczyć ją z bliska. W Warszawie – czytamy we wpisie Instytutu Polonika, który jest organizatorem wydarzenia.

W wernisażu, będącym jednocześnie podsumowaniem projektu, wzięli udział m.in. prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Lila Onyszczenko, doradca mera Lwowa ds. ochrony zabytków, Taras Woźniak, dyrektor Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego, Roman Szepeliak, radca-minister Ambasady Ukrainy w Polsce, Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu POLONIKA.

Fot. A. Stawiński/Instytut Polonika

Na wystawie można także zapoznać się z archiwalnymi fotografiami, dokumentacją konserwatorską i nowoczesnymi technologiami, jak skaning 3D czy filmy pokazujące nie tylko czyszczenie laserem, lecz także podróż rzeźby z wysokości niemal 30 m do poziomu posadzki w pracowni konserwatorskiej!

Działania, które rozpoczęły się w 2021 r., były prowadzone dzięki staraniom i partnerstwu miasta Lwowa, Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki i Instytutu Polonika. Część funduszy na konserwację zebrała i przekazała Fundacja Rozwoju Edukacji i Nauki Bankowej Wyższej Szkoły Bankowej we Lwowie.

𝐀𝐮𝐭𝐨𝐫𝐳𝐲 𝐰𝐲𝐬𝐭𝐚𝐰𝐲
Kurator merytoryczny: Marta Kruczyńska
Scenografia: Artmontage & Elipsy
Identyfikacja wizualna: Andrzej Pągowski
Redakcja: Iwona Hardej
Tłumaczenie na jęz. ukraiński: Iurii Tkachuk
Tłumaczenie na jęz. angielski: Małgorzata Matysik

𝐏𝐚𝐭𝐫𝐨𝐧𝐚𝐭 𝐡𝐨𝐧𝐨𝐫𝐨𝐰𝐲
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego
Ambasadora Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Wasyla Zwarycza

𝐏𝐚𝐫𝐭𝐧𝐞𝐫𝐳𝐲
Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie
Lwowska Narodowa Galeria Sztuki im. Borysa Woźnickiego
Miasto Lwów

𝐏𝐚𝐭𝐫𝐨𝐧𝐢 𝐦𝐞𝐝𝐢𝐚𝐥𝐧𝐢
Polska Agencja Prasowa, Polskie Radio, Polskie Radio dla Zagranicy, Polskie Radio dla Ukrainy, TVP Polonia, Architektura. Murator, Kurier Galicyjski, Renowacje i Zabytki, Nowa Europa Wschodnia, Spotkania z Zabytkami.

źródło: Instytut Polonika

Wystawa „To czego nie widać. Kulisy prac konserwatorskich nad rzeźbą Chrystusa Frasobliwego z kaplicy Boimów we Lwowie”

 

X