„Scena Galicyjska” – nasza wspólna historia”: renowacja zabytków w Przemyślu i Lwowie fot. Konstanty Czawaga / Nowy Kurier Galicyjski

„Scena Galicyjska” – nasza wspólna historia”: renowacja zabytków w Przemyślu i Lwowie

Pandemia koronawirusa oraz wojna na Ukrainie spowodowały pewne zmiany i opóźnienia w realizacji projektów transgranicznych zarówno po stronie ukraińskiej, jak po stronie polskiej. W międzyczasie partnerzy dokładają wszelkich starań, aby je ukończyć.

Celem projektu „Scena Galicyjska – nasza wspólna historia” jest promocja kultur mniejszości narodowych – polskiej we Lwowie i ukraińskiej w Przemyślu – poprzez utworzenie w obu miastach centrów kulturalnych dla mniejszości narodowych, które będą koncentrować się na systematycznej promocji kultur mniejszości narodowych w regionie. W Przemyślu i we Lwowie trwają prace renowacji dwóch zabytkowych kamienic.

– Fundacja Dom Ukraiński w Przemyślu jest pomysłodawcą, organizatorem i głównym beneficjentem projektu „Galicyjska scena – nasza wspólna historia” – wyjaśnił dziennikarzowi Kuriera Andrzej Komar, prezes zarządu Fundacji. – Ten projekt realizujemy razem z naszymi partnerami z Ukrainy w ramach Programu współpracy transgranicznej Polska – Ukraina. Współpracujemy z partnerami z Polski – Związek Ukraińców w Polsce i Fundacja Pomocy Polakom na Wschodzie, a ze strony ukraińskiej jest Caritas-Spes Kurii rzymskokatolickiej we Lwowie oraz Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego z Iwano-Frankiwska. Przekonaliśmy naszych kolegów z Ukrainy, polskie organizacje, że możemy wspólnie zrealizować taki projekt, który by promował nasz wspólny dorobek kulturowy, historyczny. Kiedyś Galicja była jednym terenem. Nie było tych trudnych granic czy trudnych do przekroczenia i kultura, przepływy odbywały się swobodnie. Projekt jest bardzo dobrze oceniony, jednak mieliśmy trudności w realizacji, które są związane z wojną Rosji przeciwko Ukrainie oraz z różnymi zawieszeniami systemów administracji, stąd nasi partnerzy we Lwowie nie mogą otrzymać pewnych dokumentów, które by umożliwiały płynną realizację i finansowanie naszych działań. Dlatego projekt ma swoją troszkę inną dynamikę, ale mamy nadzieję że zakończymy go sukcesem.

fot. Konstanty Czawaga / Nowy Kurier Galicyjski

Tymczasem we Lwowie trwa odnawianie położonego przy Kurii metropolitalnej budynku dawnego klasztoru karmelitanek bosych, późniejszego przedwojennego seminarium rzymskokatolickiego.

Koordynatorem projektu jest Marcjan Stefanyszyn.

– Projekt jest realizowany na zlecenie Kurii Archidiecezji Lwowskiej Kościoła rzymskokatolickiego oraz Caritas-Spes Lwów Archidiecezji Lwowskiej – powiedział. – Projekt Scena Galicyjska przewiduje umieszczenie na pierwszym i drugim piętrze różnych organizacji polskich. Będą się tam odbywać wystawy i różne wydarzenia kulturalne. Trzecie piętro zostanie przeznaczone dla Kurii Archidiecezji Lwowskiej – będą się tam odbywać spotkania, wystawy i konferencje. Na dziedzińcu będzie Scena Galicyjska, gdzie odbywać się będą wydarzenia artystyczne. Pomieszczenia, w których odnaleziono i odrestaurowano malowidła ścienne, będą służyć jako sale konferencyjne.

Sergiusz Mamczur, przedstawiciel ukraińskiej kompanii budowlanej dodał:

– Właśnie rozpoczęliśmy prace, gdyż na początku czerwca otrzymaliśmy pozwolenia. Obecnie prace przebiegają dość intensywnie. Zdemontowaliśmy już wszystkie konstrukcje, które mają zostać wymienione lub przeprojektowane. Dotyczy to zarówno ścian, jak i podłóg. Okna zostały już w dużej części wymienione. Rozpoczęliśmy prace nad fasadą budynku, a za chwilę rozpoczniemy prace nad dachem. Planujemy zakończyć prace w ramach podpisanej umowy. Tempo prac pokazuje, że będziemy w stanie to zrobić, ale ze względu na wojnę, ze względu na sytuację w Ukrainie otrzymaliśmy pozwolenia kilka miesięcy później, więc być może będziemy musieli nieco przesunąć harmonogram.

Ze stanem prac na obiektach w Przemyślu i we Lwowie zapoznała się Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

– Przede wszystkim trzeba ratować wszystkie obiekty, które niosą ze sobą kulturę, tradycje i pewną historię, żeby pokazywać je następnym pokoleniom, przypominać o naszej tożsamości, tożsamości polskiej i tożsamości ukraińskiej – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak. – Dwa Domy. Dom Polski w Ukrainie i Dom Ukraiński w Polsce. Abyśmy wymieniali też swoje doświadczenia, poznawali swoją historię, rozmawiali z ludźmi zarówno tu na Ukrainie z Polakami i Ukraińcami, ale również w Polsce przedstawiali tę bardzo bogatą historię dwóch narodów, dzisiaj bardzo ze sobą zaprzyjaźnionych w wyniku wojny. Dzisiaj mamy okazję też wizytować obiekt we Lwowie, który jest w trakcie modernizacji, rozbudowy, remontu. Współfinansowany ze środków europejskich w ramach Programu INTERREG, abyśmy w dobrym miejscu mogli tworzyć miejsce spotkań nie tylko dla Polaków. Ażeby tę wiedzę, doświadczenie, tę pamięć historyczną mogli przekazywać dalej, bo to jest bardzo ważne. Na tym budujemy fundamenty swojej tożsamości.

Partnerzy mają nadzieję, że projekt „Scena Galicyjska – nasza wspólna historia” zostanie ukończony do końca tego roku.

Konstanty Czawaga

Tekst ukazał się w nr 16 (428), 31 sierpnia – 14 września 2023

Przez całe życie pracuje jako reporter, jest podróżnikiem i poszukiwaczem ciekawych osobowości do reportaży i wywiadów. Skupiony głównie na tematach związanych z relacjami polsko-ukraińskimi i życiem religijnym. Zamiłowany w Huculszczyźnie i Bukowinie, gdzie ładuje swoje akumulatory.

X