Poranne spotkanie tych, co dobro czynią Fot. Konsulat RP Lwów

Poranne spotkanie tych, co dobro czynią

Na zaproszenie Konsula Generalnego RP we Lwowie pani Elizy Dzwonkiewicz, do konsulatu przybyli przedstawiciele polskich organizacji, które od pierwszych dni pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę, zaangażowały się w szeroko pojętą pomoc humanitarną. Stowarzyszenia, które na co dzień działają na rzecz polskiej mniejszości, w lutym 2022 r. w mgnieniu oka przekwalifikowały się w struktury niosące pomoc setkom tysięcy, jak nie milionom mieszkańców ogarniętej wojenna pożogą Ukrainy.

Polacy stowarzyszeni w polskich organizacjach świadczyli pomoc na miejscu, ale także skutecznie organizowali i organizują transporty pomocy humanitarnej z Polski i innych krajów Europy na tereny bezpośrednio dotknięte działaniami wojennymi.

Ideą spotkania darczyńców było wyrażenie wdzięczności za ofiarność i wsparcie, jakiego polska mniejszość narodowa z lwowskiego okręgu konsularnego udzieliła i udziela na rzecz ukraińskiego wysiłku wojennego w walce z rosyjskim najeźdźcą. Jednocześnie była to okazja usłyszenia z pierwszych ust tego, co każde środowisko robi. Dodatkowo ustalono mechanizmy, które w przyszłości powinny zaowocować jeszcze skuteczniejszymi działaniami, dostosowanymi do ciągle zmieniających się warunków, możliwości i potrzeb.

Warto wymienić również istotną innowację, a mianowicie od dziś, pomoc przekazywana przez polskie organizacje z Ukrainy, będzie oznaczona logotypem „Polska mniejszość – Ukrainie”.

X