Rozdeptany szatan z Bogdanówki Fragment figury Archanioł Michał zwycięża szatana – nagrobek z końca XIX wieku, fot. Dmytro Poluchowycz

Rozdeptany szatan z Bogdanówki

Miejscowość Bogdanówka koło Podwołoczysk w obw. tarnopolskim nie może poszczycić się rodzynkami turystycznymi, ale stara część miejscowego cmentarza sprawia wrażenie.

Postacie świętych na nagrobkach w Tarnopolskiem są rzeczą normalną i figury te są dość podobne. Natomiast figury z cmentarza w Bogdanówce wyróżniają się własną stylistyką i oryginalną treścią. Najbardziej popularny jest tu motyw św. Jerzego depczącego szatana.

Cmentarz interesujący jest pod względem różnorodności narodowościowej. Groby Polaków – rzymskich katolików i Ukraińców – grekokatolików leżą obok siebie i żadnego podziału na „polską” i „ukraińską” stronę tu nie widać. Grobów ukraińskich jest tu większość, bo przed 1939 rokiem wieś liczyła około 2270 mieszkańców, w tym 1940 Ukraińców – grekokatolików, 200 Ukraińców – rzymskich katolików, 60 Polaków i 70 Żydów. Tych ostatnich grzebano na żydowskim cmentarzu w Podwołoczyskach.

Dmytro Poluchowycz

Tekst ukazał się w nr 13 (377), 16–29 lipca 2021

Dmyto Poluchowycz. Za młodu chciał być biologiem i nawet rozpoczął studia na wydziale biologii. Okres studiów przypadał na okres rozpadu ZSRS. Został aktywistą Ukraińskiego Związku Studentów. Brał udział w Rewolucji na Granicie w styczniu 1991 roku. Był jednym z organizatorów grupy studentów, która broniła litewskiego Sejmu. W tym okresie rozpoczął pracę jako dziennikarz. Pierwsze publikacje drukował w antysowieckim drugim obiegu z okresu 1989-90. Pracował w telewizji, w prasie ukraińskiej i zagranicznej. Zainteresowania: historia, krajoznawstwo, podróże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X