Rozśpiewane dzieci z Wileńszczyzny

Rozśpiewane dzieci z Wileńszczyzny

W poniedziałek 10 marca w Domu Kultury Polskiej w Wilnie dzieci z polskich przedszkoli na Wileńszczyźnie uczestniczyły w X Festiwalu „Rozśpiewane przedszkole”.

W poniedziałkowe przedpołudnie gospodarzami Domu Kultury Polskiej w Wilnie były dzieci z Wilna i Wileńszczyzny. Przyjechały z Mickun, Niemieża, Rudominy, Pogir, Niemenczyna, Rukojń, Wołczun, Mościszek, Glinciszek, Awiżeń, Skojdziszek, Wilna oraz innych miejscowości – uczestniczyły w jubileuszowym X Festiwalu „Rozśpiewane przedszkole”.

33 zespoły przedszkolne zachwyciły układami tanecznymi, barwnymi i pomysłowymi strojami, wykonaniem starych i nowych piosenek dla dzieci. Niezwykle wzruszająco wyglądali mali Polacy, wychowankowie polskich przedszkoli i polskich grup przedszkolnych, tworząc gwarny i kolorowy tłum w wielkim holu i sali koncertowej Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Dzieciom towarzyszyły wychowawczynie i nauczycielki muzyki akompaniujące wychowankom na fortepianie, akordeonie i innych instrumentach. Mimo tak dużej ilości dzieci na sali i za kulisami impreza przebiegała bardzo sprawnie, warto też podkreślić zasługę młodych prowadzących – Katarzyna Romaszewska i Józef Kuczyński zabawiali niezwykle energiczną widownię zagadkami i żartami.

 Dzieci z polskiego żłobka-przedszkola w Rudominie (Fot. Beata Kost)

Pomysłodawczynią i organizatorką festiwalu jest Apolonia Skakowska prezes Centrum Kultury Polskiej na Litwie im. Stanisława Moniuszki. Instytucja jest organizatorem imprez cyklicznych festiwali, wieczorów poetyckich, wystaw, warsztatów choreograficznych.

Beata Kost

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X