Rekolekcje, braterskie spotkanie i obrady biskupów fot. ks. Aleksander Kusyj

Rekolekcje, braterskie spotkanie i obrady biskupów

Rok 2022 w Kościele rzymskokatolickim na Ukrainie będzie Rokiem Krzyża Świętego pod hasłem „W krzyżu zbawienie” – postanowili biskupi łacińscy tego kraju. W dniach 26–27 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym w Brzuchowicach koło Lwowa obradowała 56. sesja plenarna Konferencji Episkopatu Ukrainy. Wcześniej w tej samej miejscowości w greckokatolickim Domu Rekolekcyjnym „Switłycia” (Świetlica) odbyły się wspólne doroczne rekolekcje i braterskie spotkanie biskupów katolickich dwóch obrządków: łacińskiego i bizantyjskiego. Przybył na nie niedawno mianowany nuncjusz apostolski w tym kraju arcybiskup Visvaldas Kulbokas. Nauki rekolekcyjne głosił przez trzy dni o. studyta Jonasz Maxim – ihumen (przełożony) Ławry w Uniowie.

fot. ks. Aleksander Kusyj

Po zakończeniu 56. sesji plenarnej łacińskiego episkopatu Ukrainy Katolickie Media-Centrum w Kijowie ogłosiło komunikat. Poinformowano, że podczas spotkania z nuncjuszem omówiono bieżące sprawy dotyczące życia Kościoła w tym kraju, przedstawiono sytuację i działalność poszczególnych diecezji. Biskupi zaprosili Ojca Świętego Franciszka do Ukrainy i podkreślili potrzebę modlitewnego przygotowania się Kościoła do przyszłej wizyty.

W obliczu narastających niepokojów w społeczeństwie, napięć na wschodzie kraju i na terenach nadgranicznych, biskupi zachęcili wiernych do wzmożonej modlitwy i postu o pokój.

Podczas obrad biskup Edward Kawa przedstawił działalność Komisji ds. Życia Konsekrowanego oraz trudności, z jakimi na co dzień borykają się instytucje zakonne. Prezes Caritas-Spes ks. Petro Żarkowski i jej dyrektor wykonawczy ks. Wiaczesław Hrynewycz przedstawili działalność misji religijnej oraz plan strategiczny tej organizacji na najbliższe trzy lata. Biskup Jacek Pyl OMI omówił działalność Komisji ds. Liturgii i etapy prac nad kalendarzem liturgicznym. Biskup Paweł Gonczaruk, odpowiedzialny za duszpasterstwo wojskowe, przedstawił jego stan obecny i program szkolenia kapelanów. Biskup Witalij Krywicki przedstawił bieżący stan stosunków Kościół – państwo, działalność Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych, oznajmił o powstaniu nowej oficjalnej strony internetowej Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie i Konferencji Episkopatu.

Hierarchowie postanowili, że rok 2022 będzie Rokiem Krzyża Świętego i przebiegać będzie pod hasłem: „W krzyżu zbawienie”. Rozpocznie się on w każdej diecezji w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu 6 marca, a zakończy wspólną Mszą św. 14 września 2022 roku w Sanktuarium Męki Pańskiej w Szarogrodzie (w obwodzie winnickim).

Biskup Radosław Zmitrowicz mówił o pracy Komisji do Spraw Rodziny, przedstawił materiały kształtujące u dzieci umiejętności inteligentnego korzystania z technologii internetowych oraz materiały pomocnicze z zakresu duszpasterstwa rodzinnego. W czerwcu 2022 r. postanowiono obchodzić Światowy Dzień Rodziny na szczeblu diecezjalnym.

Biskupi uchwalili również wspólne orędzie z okazji Dnia Pamięci Wielkiego Głodu (Hołodomoru).

Na zakończenie swych obrad udzielili wszystkim wiernym błogosławieństwa apostolskiego.

Postanowiono, że następna, 57. sesja plenarna episkopatu odbędzie się w dniach 8–9 marca 2022 r. we Lwowie.

Konstanty Czawaga

Tekst ukazał się w nr 22 (386), 30 listopada – 14 grudnia 2021

Przez całe życie pracuje jako reporter, jest podróżnikiem i poszukiwaczem ciekawych osobowości do reportaży i wywiadów. Skupiony głównie na tematach związanych z relacjami polsko-ukraińskimi i życiem religijnym. Zamiłowany w Huculszczyźnie i Bukowinie, gdzie ładuje swoje akumulatory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X