Świętujemy Niepodległość Polski w plenerze fot. Oleg Gubnicki

Świętujemy Niepodległość Polski w plenerze

Świętujemy Dzień Niepodległości Polski w różnej formie, ale zawsze w głębokim zamyśleniu, z szacunkiem dla tych, którzy odeszli, zostawiając nam najcenniejszy skarb – Niepodległość. Z powodu pandemii członkowie TKP im. Wł. St. Reymonta postanowili kontynuować Święto Niepodległości w plenerze.

Listopadowa aura wciąż sprzyja korzystaniu ze spacerów i zabaw na świeżym powietrzu.

Członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej im. Wł. St. Reymonta w Równem, zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa, wyjechali za miasto. W lesie i na rozległej polanie radośnie bawili się, świętując 103. rocznicę odzyskania niepodległości Polski.

Prezes Władysław Bagiński w krótkim przemówieniu nawiązał do wspaniałych tradycji staropolskich. Zaproponował wspólny śpiew pieśni patriotycznych, żołnierskich, ale także wesołych, współczesnych. Odbyły się konkursy sprawnościowe, między innymi: kto szybciej, kto sprawniej pokona przeszkody. Był też konkurs na najweselszą minkę podczas spożywania cytryny. Im dalej w las, tym trudniejsze zadania. Panie z gracją pokonywały tor przeszkód, wdzięcznie idąc slalomem z książką na głowie. Na zakończenie konkursów odbył się taniec „dobrych wróżek” z „elfami”.

Było dużo śmiechu, radości, bo jeden „elfik” był niezwykły. Każdy chciał z nim zatańczyć, pozować do zdjęcia. Niespodzianką dla uczestników konkursów były słodkie nagrody. Czas umilała muzyka i śpiew niezastąpionego zespołu „Faustyna”. Na wzmocnienie podano gorący staropolski bigos, zupę, kiełbaski z grilla, gorącą herbatę i inne smakowitości. Degustacja wykwintnych domowych dań sprzyjała tworzeniu miłego nastroju.

Wszyscy bawili się znakomicie, nie zapominając komu zawdzięczają niepodległość i wolność Ojczyzny. To dzięki tym, którzy walczyli, cierpieli i umierali, możemy cieszyć się wolną i niepodległą Polską.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Dla Niepodległości – kontynuacja” realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Elżbieta Piotrowska
nauczyciel języka polskiego, skierowana przez ORPEG

Tekst ukazał się w nr 22 (386), 30 listopada – 14 grudnia 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X