Uroczysta Akademia upamiętniająca 103. rocznicę Niepodległości Polski w TKP im. Władysława Stanisława Reymonta w Równem fot. Natalia Jaworska

Uroczysta Akademia upamiętniająca 103. rocznicę Niepodległości Polski w TKP im. Władysława Stanisława Reymonta w Równem

12 listopada 2021 roku w siedzibie TKP im. Władysława Stanisława Reymonta w Równem odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 103. rocznicę niepodległości Polski. Pieśnią, muzyką, poezją i słowami wspomnień uczciliśmy wielkie święto narodowe.

W świątecznym dla nas dniu zabrzmiały hymny Polski i Ukrainy tym radośniej, że do Towarzystwa Kultury Polskiej w Równem przybyli ułani, przedstawiciele Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Chrzanowie, na czele z prezesem Ryszardem Sobierajem. To ludzie, którzy swą postawą i czynami wskrzeszają tamtych bohaterów, żeby współczesne pokolenie mogło cieszyć się niepodległą Ojczyzną.

Jak każdego roku, w celu uczczenia Dnia Niepodległości Polski przygotowaliśmy uroczystą akademię. Młodzież z głębokim zaangażowaniem przystąpiła do zadań, a najmłodsi z wielkim przejęciem recytowali wiersze. Młodzież przypomniała również fakty historyczne dotyczące krętych dróg do odzyskania niepodległości Polski. Wyświetlono prezentację multimedialną.

Artystyczne wykonanie pieśni patriotycznych – „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Ułani, ułani…” i jeszcze wiele innych utworów wykonał zespół „Faustyna” pod kierownictwem Andżeliki Fedorowej. Było to wzruszające. Liliana Ibułajew na skrzypcach zagrała „Nokturn” Fryderyka Chopina.

Na zakończenie uczennica szkoły sobotnio-niedzielnej przy TKP w Równem Łada Opanasiuk zagrała na bandurze pieśń „Sokoły”. Prezes Władysław Bagiński podziękował gościom, że zaszczycili swoją obecnością Towarzystwo Kultury Polskiej w Równem, za wzruszające słowa życzeń pana Ryszarda Sobieraja skierowane do starszego wspaniałego pokolenia Polaków mieszkających w Równem, a także do młodych o nieustanne pielęgnowanie tradycji i troskę o wolność i niepodległość Ojczyzny. Wszyscy występujący zostali nagrodzeni brawami i słodyczami z Polski. Potem był poczęstunek, wspólny śpiew pieśni patriotycznych i pamiątkowe zdjęcie. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy częstowali się rogalami świętomarcińskimi. W najwyższym stopniu zachowano bezpieczeństwo sanitarne.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Dla Niepodległości – kontynuacja” realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja, ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Elżbieta Piotrowska
nauczyciel języka polskiego, skierowana przez ORPEG

Tekst ukazał się w nr 22 (386), 30 listopada – 14 grudnia 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X