Przepisy na Tłusty Czwartek i Karnawał z archiwum autorki

Przepisy na Tłusty Czwartek i Karnawał

Witam serdecznie Drogich Czytelników Kuriera Galicyjskiego w Nowym 2023 roku! Niech Wam w Nowym Roku nigdy nie brakuje: zdrowia, radości, pieniędzy, pozytywnych osób dookoła, miłości, szczęścia, spokoju, sukcesów, marzeń do spełnienia i wiary w siebie!

W dniu Święta Trzech Króli rozpoczął się karnawał, który trwać będzie w tym roku do 21 lutego. Karnawał to pora zabaw, imprez, różnego rodzaju spotkań, a także… pysznego jedzenia. Najważniejszymi smakołykami, pojawiającymi się na naszych stołach w tym okresie są pączki, przyrządzane na wiele różnych sposobów, z różnym nadzieniem, posypane cukrem pudrem lub polukrowane, faworki, oponki oraz wiele innych pyszności. Natomiast ostatnie dni karnawału corocznie rozpoczynają się w tłusty czwartek, który kończy się Środą Popielcową i w tym roku przypada 16 lutego.

A więc zabierzemy się do tych smakołyków.

Do wyboru podaję przepisy na różne pyszności i mam nadzieję, że każdy z Was znajdzie coś dla własnego podniebienia i ucztowania.

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

z archiwum autorki

Pączki klasyczne

Składniki:

1 kg mąki, 100 g drożdży, 150 g cukru, 0/5 l mleka, 7 żółtek, 1 jajo, 100 g masła, 1 paczka cukru waniliowego, szczypta soli, kieliszek alkoholu, marmolada, olej do smażenia, cukier puder.

Wykonanie:

Robimy rozczyn z 3 łyżek mleka, 1 łyżki cukru, 1 łyżki mąki i drożdży. Mieszamy i odstawiamy na 15 minut. Żółtka, jajo, z cukrem i szczyptą soli ucieramy na puszystą masę, dodajemy przesianą mąkę, wlewamy mleko, wyrośnięte drożdże, wyrabiamy i pod koniec dodajemy roztopiony tłuszcz i alkohol. Wyrabiamy i odstawiamy na 1 godzinę do wyrośnięcia. Następnie rozwałkowujemy ciasto na grubość 1 cm, wykrawamy krążki, nakładamy nadzienie, zlepiamy i odstawiamy na 20 m. Smażymy na dobrze rozgrzanym oleju z obu stron.

Aby pączek miał tak zwaną „obrączkę”, należy po włożeniu do tłuszczu nakryć pokrywką, po kilku minutach zdjąć pokrywkę i przewrócić pączek, nie przykrywając już go. Usmażone pączki wykładamy na ręcznik papierowy, studzimy, a następnie dekorujemy.

z archiwum autorki

Puszyste i wilgotne mini pączki z dodatkiem twarogu

Do ich przygotowania nie używamy drożdży i nie trzeba czekać, aż ciasto urośnie.

Składniki:

250 g twarogu, 2 żółtka, 1/3 szklanki cukru, 1 łyżka cukru waniliowego, 100 g gęstej śmietany, 1,5 łyżeczki sody, 250 g mąki. Oczywiście olej i cukier do posypania.

Wykonanie:

Ser zmielić, śmietanę wymieszać z sodą. Następnie dodać resztę składników i zagnieść ciasto. Oprószonymi mąką rękami formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego. Smażymy na złoty kolor z każdej strony. Wykładamy na ręcznik papierowy. Posypujemy cukrem pudrem.

Leniwe pączki

Składniki:

25 g świeżych drożdży, 150 ml ciepłego mleka, łyżka cukru(z tego robimy rozczyn). 350 g mąki, 150 ml mleka, 1/4 szklanki cukru, 2 jaja (osobno białka), 30 g masła, łyżka cukru waniliowego, łyżka spirytusu.

Wykonanie:

Ubić białka ze szczyptą soli. Do ciepłego mleka dodać cukry, żółtka, rozczyn, mąkę, roztopione masło i łyżkę spirytusu. Wszystko zmiksować, dodać ubitą pianę, lekko wymieszać i zostawić na godzinę. Na rozgrzany olej wykładamy ciasto przy pomocy dwóch łyżeczek, smażymy w głębokim tłuszczu, odsączamy i posypujemy cukrem pudrem.

z archiwum autorki

Pączkowe racuchy

Puszyste, smakują jak pączki i nie zajmują w przygotowaniu dużo czasu.

Składniki:

2 szklanki mąki,1 jajo, 2 łyżki cukru, 8 g suszonych drożdży, 1 szklanka letniego mleka, szczypta soli, olej, cukier puder.

Wykonanie:

W misie wymieszać wszystkie składniki razem, odstawić na godzinę do wyrośnięcia. Łyżką zamoczoną w oleju nakładamy porcyjnie ciasto. Smażymy na rumiano z obu stron, odsączamy i posypujemy cukrem pudrem.

Pączki pieczone

Są zdrowszą alternatywą dla tych tradycyjnych. Są to pączki-bułeczki, przepyszne, smakują wyśmienicie.

Składniki:

500 g mąki, 50 g cukru, 2 jaja, 1 cukier waniliowy, 4 łyżki oleju, 1/2 łyżeczki soli, 50 g świeżych drożdży, szklanka lekko ciepłej wody. Marmolada, masa makowa lub orzechowa do nadzienia, cukier puder.

Wykonanie:

Do miski kruszymy drożdże, wsypujemy cukry, sól i wlewamy wodę. Wszystko dokładnie mieszamy, wbijamy jedno jajo i żółtko, dodajemy mąkę i olej. Ciasto dobrze wyrabiamy I odstawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę. Następnie ciasto dzielimy na 12 kawałków, spłaszczamy na placuszek, wkładamy nadzienie I formujemy bułeczkę. Odstawiamy na 30 minut, smarujemy roztrzepanym białkiem i pieczemy w 180° do zarumienienia. Posypujemy cukrem pudrem.

z archiwum autorki

Serowe oponki

Są bardzo smaczne, puszyste I lekkie. Polecam wypróbować ten oto przepis.

Składniki:

500 g twarogu, 500 g mąki, 3 łyżki śmietany 18%, 4 żółtka, 50 g cukru, startą skórką z cytryny, 2 łyżki alkoholu, 1.5 łyżeczki sody, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, szczypta soli, olej do smażenia, cukier puder do posypania.

Wykonanie:

zmielony ser łączymy z resztą składników i zagniatamy ciasto. Rozwałkowujemy ciasto na grubość 1.5 cm i wykrawujemy krążki z dziurką w środku. Oponki smażymy z obu stron na brązowy kolor, odsączamy i posypujemy cukrem.

z archiwum autorki

Donuts – pączki amerykańskie

Smakują wyśmienicie, pięknie też wyglądają. U nas te pączki nazywane są zazwyczaj oponkami. Ciasto z tego samego przepisu, co na pączki tradycyjne, tylko w środku robimy dziurkę i dekorujemy ich wierzch, a nie środek. Można je polać: czekoladą, lukrem, posypać orzeszkami, cykatami lub po prostu posypać cukrem pudrem.

Faworki

Składniki:

2 szklanki mąki, 1/2 szklanki jasnego piwa, 4 żółtka, 1 łyżka masła, szczypta soli, tłuszcz do smażenia, cukier puder do posypania.

Wykonanie:

Do przesianej mąki dodajemy żółtka, masło i szczyptę soli, siekamy nożem i powoli wlewamy piwo. Zagniatamy gładkie, elastyczne ciasto, formujemy kulę i tłuczemy ją za pomocą wałka 10 minut. Dzięki temu wytworzą się pęcherzyki powietrza przy smażeniu (zamiast uderzać ciasto można go dwa razy zmielić w maszynce do mięsa), po czym włożyć ciasto do lodówki na pół godziny. Następnie ciasto rozwałkowujemy bardzo cienko i wycinamy prostokąty 4×10 cm, na środku nadcinamy i wyciągamy jeden koniec przez otwór, formując faworki. Smażymy w głębokim tłuszczu na złoty kolor z obu stron, odsączamy i posypujemy cukrem pudrem.

z archiwum autorki

Faworki pieczone

Bez jajek, idealnie chrupkie, pyszne i wypełnione pęcherzykami powietrza faworki.

Składniki:

250 g mąki, 125 g zimnego masła, 125 g śmietany 18%, szczypta soli, kilka kropel ekstraktu waniliowego, cukier puder.

Wykonanie:

Masło posiekać z mąką, dodać śmietanę, sól, ekstrakt i zagnieść ciasto. Owinąć folią i przynajmniej na 1 godzinę włożyć do lodówki. Następnie cienko rozwałkować i radełkiem wycinać faworki (12cm×3cm). Ułożyć na blaszce, wyłożonej papierem do pieczenia. Piec 12–15 minut w 180°. Posypać cukrem pudrem.

z archiwum autorki

Lany chrust

Szybki i prosty w przygotowaniu

Składniki:

1 szklanka mąki, 3 jaja, 2 łyżeczki cukru, 150 ml mleka, 2 łyżeczki wódki, szczypta soli, olej, cukier puder.

Wykonanie:

Żółtka miksujemy z cukrem i powoli wlewamy mleko, wódkę, wsypujemy mąkę i dodajemy ubitą pianę z białek. Lekko wymieszać, wlać do butelki z małym otworem i lać porcjowo na rozgrzany olej, tworząc esy-floresy. Smażymy na złoty kolor, odsączamy, posypujemy cukrem pudrem.

Przepis na lukier

Składniki:

300 g cukru pudru, 2–3 łyżki wody, kilka kropel soku z cytryny.

Wykonanie:

Wszystkie składniki łączymy w misce, a następnie ubijamy do osiągnięcia gładkiej, gęstej masy.

„Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje”.

ŻYCZĘ WSZYSTKIM PAŃSTWU SMACZNEGO!!!

Jadwiga Sabadasz

X