Polski konwój humanitarny do Chersonia z archiwum Wita Nadaszkiewicza

Polski konwój humanitarny do Chersonia

8,5 tys. trwale opakowanych wędlin, kilkaset kołder i poduszek, ponad 15 tys konserw i ponad 4 tys. dań gotowych w puszkach dostarczył w tym miesiącu mieszkańcom niewielkich wsi koło Chersonia konwój kilkunastu samochodów i kilkudziesięciu wolontariuszy Poland Help. Akcja została zorganizowana poprzez TWWM „Wspólna Sprawa” (Lwów) i Fundację SiePomaga (Poznań).

Polscy wolontariusze opowiedzieli, że ludzie w miejscowościach położonych w kilkunastu kilometrach od linii frontu od wielu miesięcy żyją bez prądu i wody. Nie mają dostępu do radia, telewizji, internetu. Młodzi wyjechali. Zostali starsi, chorzy i dzieci. Ludzie zaopatrują się w wodę w położonej kilka kilometrów dalej rzece, nie mają ogrzewania. Proszą o naszą pomoc. Proszą o generatory.

Rozmowa z wolontariuszami ze Lwowa, którzy uczestniczyli w tym konwoju – w kolejnym nr Kuriera.

Konstanty Czawaga

Tekst ukazał się w nr 23-34 (411-412), 20 grudnia – 16 stycznia 2022

Przez całe życie pracuje jako reporter, jest podróżnikiem i poszukiwaczem ciekawych osobowości do reportaży i wywiadów. Skupiony głównie na tematach związanych z relacjami polsko-ukraińskimi i życiem religijnym. Zamiłowany w Huculszczyźnie i Bukowinie, gdzie ładuje swoje akumulatory.

X