Polska pomoc dla Charkowa fot. Dmytro Antoniuk

Polska pomoc dla Charkowa

3 listopada w Kijowie odbyło się przekazanie sprzętu gastronomicznego dla charkowskich szkół. Środki w wysokości 26 tys. euro w ramach programu „Polska pomoc” zapewniło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt „Zakup sprzętu gastronomicznego dla placówek edukacyjnych w Charkowie” został wspólnie zrealizowany przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie oraz Komunalne Przedsiębiorstwo „Kombinat Żywienia Dziecięcego”, przy wsparciu Rady Miasta Charkowa.

fot. Dmytro Antoniuk

Na akcji przekazania sprzętu była konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, a ze strony ukraińskiej – zastępca prezydenta miasta Charkowa – Ołeksandr Nowak. On powiedział, że nawet teraz w tym wschodnim mieście ukraińskim mieszka 1 milion 100 tysięcy ludzi. Nadchodzi zima, są problemy z ogrzewanie, prądem, więc władzy Charkowa postanowiły zaopiekować się przygotowaniem zdrowego jedzenia nie tylko dla dzieciaków, ale także dla wszystkich potrzebujących. I znaleźli pomoc ze strony Polski.

– Dziękuję pani konsul za przekazane urządzenia. Jesteśmy bardzo wdzięczni polskim przyjaciołom za okazywaną pomoc. Zakupione wyposażenie wpisuje się w nasze starania o lepszą przyszłość dla naszych dzieci, szczególnie w tych trudnych czasach. Mam nadzieję, że wojna zakończy się szybko i będą one mogły w pełni cieszyć się beztroskim dzieciństwem i smacznymi, zdrowymi posiłkami w szkolnych stołówkach. Wygramy tę wojnę – powiedział pierwszy zastępca mera Charkowa Ołeksandr Nowak.

Dzięki pomocy polskiego rządu pięć charkowskich szkół wzbogaciło się o profesjonalne piece konwekcyjno-parowe oraz zmywarki.

Dmytro Antoniuk

Dmytro Antoniuk. Autor licznych przewodników po Ukrainie oraz książki w dwóch tomach "Polskie zamki i rezydencje na Ukrainie". Inicjator dwóch akcji społecznych związanych ze zbiórką środków na remont zamku w Świrzu w latach 2012-2013. Tłumacz z języków polskiego, angielskiego i niemieckiego. Stypendysta Programu "Gaude Polonia" w roku 2016, w ramach którego przetłumaczył księgę Barbary Skargi "Po wyzwoleniu: 1944-1956", która ukazała się po ukraińsku w wydawnictwie "Knyhy XXI". Razem z Pawłem Bobołowiczem był autorem akcji "Rok 1920: Pamięć w czasach pandemii", w wyniku której powstała mapa interaktywna miejsc pamięci na Ukrainie oraz foldery, wydane przez Konsulaty RP we Lwowie i Winnice. Od listopada 2020 roku jest autorem i prowadzącym audycji radiowej na Radio WNET - "Wspólne Skarby". Stały autor Kuriera Galicyjskiego od 2008 roku.

X